درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی

خلاصه : مقایسه اندازه مغز و رابطه آن با هوش در زن ها و مردها
متن کل خبر : اگر یكی از نیمكره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیمكره دیگر كه قادر به كپی كردن تمامی قابلیت‌های نیمكره تخریب شده است، می‌تواند مسوولیت تمامی كارها و عملكردهای زندگی او را به عهده بگیرد؛ اما نظیر این حالت در خصوص مردان صادق نیست.
مهم‌ترین عاملی كه باعث تفاوت در افراد می‌شود، هوش است در واقع هوش در مغز انسان جایگاه مشخصی دارد و حاصل واكنش عمومی سلول‌ها و مراكز مغز است. به طور كلی در نیمكره چپ مغز فرآیندهای تفكرات منطقی را می‌توان یافت و جایگاه عشق واحساس عاطفی در سمت راست مغز است. یك فرد می‌تواند هم كودن و هم زیرك باشد؛ تنها به این دلیل كه یك سمت مغز وی از سمت دیگر رشد بیشتری كرده است.

كما این‌كه افرادی واقعا برجسته‌اند كه می‌توانند فرآیندهای اثربخش نیمكره راست را با فرآیندهای اثربخش نیمكره چپ در هم آمیزند.

حال سوالی كه سال‌هاست ذهن بسیاری از دانشمندان و حتی خود ما و احتمالا نسل‌های گذشته ما را به خود اختصاص داده، این است كه آیا مردان از زنان باهوشترند؟ علت تفاوت در عملكرد مغزی زنان و مردان در چیست؟
چرا در بسیاری موارد ، مردان حتی در زمینه‌های خاص از زنان بهتر و كارآمدتر عمل می‌كنند؟

اگر علاقه‌مندید پاسخی برای این سوالات بیابید، آنچه در ادامه این مقاله می‌آید بخوانید. پیشاپیش بر این نكته تاكید می‌كنیم كه گرچه نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده تاكنون به تفاوت‌های مغزی میان زنان و مردان اشاره می‌كنند، ولیكن به هیچ وجه موید این مساله نیستند كه مردان باهوش‌تر از زنان هستند…

مطالعات علمی در مورد تفاوت توانایی‌های ذهنی میان مردان و زنان حداقل به اواسط قرن نوزدهم برمی‌گردد؛ زمانی كه مساله حق رای زنان در بعضی كشورها مطرح شد. برای مثال در انگلستان دوره ملكه ویكتوریا، فلسفه‌پردازی به نام جان استوارت میل بیان كرد كه هیچ اختلافی بین مردان و زنان نیست. در حالی كه چارلز داروین در كتاب «نسل بشر» معتقد است زنان به‌واسطه طبیعتشان نسبت به توانایی‌های ذهنی ضعیف‌تر هستند.

البته بسیاری از نظریات اولیه بر اساس روایات بودند. به هر حال بسیاری از دانشمندان چون ، پل بروكا سعی كردند از اشكال مختلف اندام‌سنجی بخصوص مقایسه اندازه جرم مغز، نتایج تجربی به دست آورند. با پیشرفت روان‌شناسی در اواخر قرن نوزدهم و ظهور آزمون‌های هوش در اوایل قرن بیستم، تلاش‌های بیشتری توسط دانشمندان مختلف برای اندازه‌گیری و آزمون تفاوت‌های ذهنی میان مردان و زنان انجام گرفت. حتی یكی از اندیشمندان برجسته زن معتقد است زنان به علت آن‌كه محدود به وظایفی چون بچه‌داری و خانه‌داری هستند، امكان درك تمام توانایی‌های خود را ندارند.

تفاوت در عملكرد مغزی

دانشمندان می‌گویند حتی در حالت استراحت و بدون عامل محرك، بخش مهمی از مغز زنان و مردان به طور متفاوت از هم رفتار می‌كنند. تلقی دانشمندان آن است كه مغز زنان و مردان در مراحل آغاز شكل‌گیری جنین در رحم شبیه یكدیگر است، اما بتدریج تا زمان بزرگسالی و بلوغ تفاوت‌های آنها آشكار می‌شود. در این زمینه احتمالا تفاوت در شمار و تعداد سلول‌های عصبی نقش بازی می‌كنند. دانستن این تفاوت‌ها می‌تواند در نحوه برخورد ما با طرف مقابلمان موثر باشد و از بعضی واكنش‌های شرطی شده در برابر زنان یا مردان جلوگیری كند.

تفاوت‌های ساختمانی مغز مرد و زن‌

پژوهشگران عصب‌شناسی، مغز زنان و مردان را در دستگاه ام.‌آر.آی گذارده و واكنش‌های مغز آنها را مورد تحقیق قرار داده‌اند. در مغز زنان اتصال‌ها و ارتباط‌های بیشتری بین دو نیمكره چپ و راست وجود دارد كه به آنها این توانایی را می‌دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند. از طرف دیگر در مردان ارتباط كمتری بین دو نیمكره مغزشان وجود داشته و به آنها این قابلیت را می‌دهد تا مهارت بیشتری در استدلال‌های انتزاعی و هوش دیداری فضایی داشته باشند.

در خصوص وظایفی كه توانایی جسمی می‌طلبند، مثل نقشه‌خوانی و تمركز، مغز مردان بهتر عمل می‌كند. مغز مردها تخصصی‌تر است. این صرفا به این معناست كه تقسیم كار در آن صورت گرفته است.

به عبارت دیگر، نیمكره راست مغز مردها با عملكردهای بینایی و فضایی سروكار دارد؛ فعالیت‌هایی نظیر كسب مهارت‌های فیزیكی، تطابق‌های چشمی و ماهیچه‌ای. در حالی كه نیمكره چپ به مهارت‌های گفتاری و شناختی اختصاص یافته است؛ مهارت‌هایی نظیر بیان احساسات و درك مسائل، انتزاعی است. از طرفی، مغز زن‌ها «عمومی‌تر» است. به این معنا كه هر دو نیمكره راست و چپ مغز زن‌ها با هم روی مشكلات كار كرده و هر دو عملكردهای مشابه دارند و تقسیم كار بین آنها صورت نگرفته است.درست به همین دلیل است كه بعضی از مردم احساس می‌كنند مردها در مقایسه با زن‌ها از سرعت تصمیم‌گیری و قابلیت درك بیشتر برخوردار هستند. از جنبه دیگر اگر یكی از نیمكره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیمكره دیگر كه قادر به كپی كردن تمامی قابلیت‌های نیمكره تخریب شده است، می‌تواند مسوولیت تمامی كارها و عملكردهای زندگی او را به عهده بگیرد؛ اما نظیر این حالت در خصوص مردان صادق نیست. چنانچه نیمكره چپ مغز مردی به واسطه سكته مغزی آسیب ببیند، این امكان وجود دارد كه توانایی تكلم را از دست بدهد. چرا كه نیمكره راست مغز آنان، تنها می‌تواند عملكردهای بینایی و فضایی را سازمان‌دهی كند. قابل ذكر است میزان سلول‌های مغز مردان ۴ درصد بیشتر از زن‌هاست و مغز آنان ۱۰۰ گرم سنگین‌تر است.

مقایسه اندازه مغز دوجنس‌

در سال ۱۸۶۱ محققی مغز ۴۳۲ انسان را آزمایش كرد و دریافت كه مغز مردها وزن متوسطی معادل ۱۳۲۵ گرم دارد، در حالی‌كه وزن متوسط مغز زن‌ها برابر ۱۱۴۴ گرم است. یك مطالعه مربوط به سال ۱۹۹۲ روی ۶۳۲۵ پرسنل نظامی بیانگر آن است كه مغز مردها حجم متوسطی برابر ۱۴۴۲ سانتی‌متر مكعب داشته، در حالی‌كه حجم متوسط مغز زن‌ها ۱۳۳۲ سانتی‌متر مكعب است. البته ‌این اختلاف اگر با ابعاد اندازه‌گیری شده بدن چون ارتفاع و سطح بدن اصلاح شود؛ كاهش می یابد ولی همچنان باقی است.

در سال ۲۰۰۵ نیز گزارشی نشان می‌دهد كه زنان در مقایسه با مردان دارای ماده سفید بیشتر و ماده خاكستری كمتری در نواحی مربوط به هوش در مغز هستند. نقشه‌برداری از مغز نشان داده كه ماده خاكستری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از ۶ برابر زنان است و در عوض مغز زنان دارای ماده سفیدی است كه میزانش، نزدیك به ۱۰ برابر مردان هستند. ماده خاكستری برای پردازش اطلاعات به‌كار می‌رود، در حالی‌كه ماده سفید شامل ارتباطات بین مراكز پردازش می‌شود. این گزارش تاكید می‌كند سطح نواحی مرتبط با IQ نیز بین دو جنس متفاوت است. به‌طور خلاصه مردان و زنان به‌طور واضح دارای نتایج IQ مشابهی با نواحی مغز متفاوت هستند.

هر چند زنان ممكن است دارای مغز كوچك‌تری نسبت به مردان باشند، ولی دانسیته عصبی بیشتری در ناحیه قدامی مغز آنها نشان داده شده است كه این دربرگیرنده اعمالی چون برنامه‌ریزی، قضاوت و زبان می‌شود، در حالی‌كه مردان دارای حجم ماده خاكستری بیشتری در قسمت قدامی مغز هستند.

بالاترین ضریب هوشی، متعلق به یك زن‌

زمانی كه در سال ۱۹۴۰ آزمون استنفورد بینت منتشر شد، آزمون‌های اولیه، متوسط IQ بالاتری را برای زنان نشان می‌دادند، بنابراین آزمون‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شدند كه نتایج مشابهی برای متوسط زنان و مردان نمایش دهند.

با این حال مطالعات انجام شده طی قرن بیستم نشان داد تفاوتی در هوش كلی بین دو جنس وجود ندارد. كما این‌كه مطالعات نشان داد مردان به طور متوسط ۴/۸ امتیاز در IQ بالاتر و زنان به طور متوسط ۵/۷ امتیاز در حافظه بالاتر هستند.

جالب است این را بدانید كه بالاترین ضریب هوشی كه تا به حال در میان انسان‌ها ثابت شده، مربوط به یك زن نویسنده است.

دو نیمكره مغز انسان توسط یك تونل، به یكدیگر متصل می‌شوند. حجم ترافیك میان این دو نیمكره در مورد مردان به مراتب از زنان كمتر بوده و اساسا ارتباط میان این دو بخش مغز در میان زنان به همین دلیل تنگاتنگ‌تر از مردان است. به این ترتیب زنان اطلاعات محیطی را به مراتب آسان‌تر از مردان، گردآوری و تحلیل و پردازش می‌كنند. بدین علت زنان بهتر از مردان می‌توانند به چند كار در آن واحد بپردازند. درست برعكس ، مردان متمایلند كارها را به طور ردیف شده، پشت سرهم، آن هم دقیقا یكی پس از دیگری، انجام دهند. پیچیدگی پردازش موازی داده‌ها و اطلاعات در مغز زنان، آنها را به مراتب پیچیده‌تر می‌كند. این در حالی است كه رفتار مردان ماشینی‌تر به نظر می‌رسد.

برای مردان تغییر سریع ، مشكل است

آیا تا به حال اندیشیده‌اید كه چرا مردها در پایان روز به وقت بیشتری احتیاج دارند تا پس از كار به خود استراحت دهند؟ چنانچه مغز آنها به مدت ۸ ساعت روی فعالیت‌های مغز راست تمركز كرده باشد، اكثرشان براحتی قادر نخواهند بود به وضعیتی احساسی و ابرازگر برسند. این تفاوت‌ها، علت این كه چرا مردها بسختی می‌توانند از تعقل و عقلانیت به یك باره به سمت احساسات و عواطف تغییر موضع بدهند را توضیح می‌دهد.

مغز یك مرد در مقایسه با مغز یك زن، مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. بنابراین هنگامی كه خانم‌ها با همسرشان مشغول گفتگو درباره مسائل مادی و اقتصادی هستند یا درگیر مكالمه‌ای روشنفكرانه هستند و ناگهان بخواهند از احساساتشان صحبت كنند، احتمالا می‌بینند كه همسرشان حوصله این كار را ندارد؛ زیرا به همان سرعت آنها نمی‌توانند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت بدهند.

مردان در ریاضیات قوی‌ترند

تحقیقات انجام شده تفاوت‌هایی را در توزیع مهارت‌های شناختی بین مرد و زن نشان می‌دهد. این تحقیقات بر پایه آزمایش‌هایی قابل شناخت است كه به اشكال مختلف و شامل آزمون‌های كتبی مانندSAT هستند . این تحقیقات علاوه بر تفاوت در مهارت‌های خاص بر تفاوت در توانایی‌های شناخت عمومی كه اغلب تحت عنوان میزان g شناخته می‌شود نیز تكیه دارد. آزمون‌های IQ كه مخصوصا برای اندازه‌گیری توانایی شناختی طراحی شده است، معمولا توانایی‌های متعددی را مورد بررسی قرار داده و نمره‌های IQ به عنوان اندازه g به كار می‌رود.

همچنین آزمون SAT یك آزمون داوطلبانه و استانداردشده تلقی می‌شود كه بین داوطلبان ورود به بسیاری از دانشگاه‌های امریكا برگزار می‌شود. این آزمون‌ها زیر نظر خدمات آزمایش تحصیلی انجام می‌شود و جنس آزمایش‌شدگان را نیز حفظ كرده و نتایج SAT براساس جنس منتشر می‌شود. در سال ۲۰۰۱، مردان در بخش شفاهی امتیاز ۵۰۹ از ۸۰۰ را آورده؛ در حالی كه زنان امتیاز ۵۰۲ از ۸۰۰ را در این آزمون بدست آورده‌اند.

به هر حال اختلاف در بخش ریاضی كاملا مشخص‌تر و ثابت‌تر است. مردان ۵۳۳ امتیاز و زنان ۴۹۸ امتیاز كسب كرده‌اند. این اختلاف سال به سال بیشتر نمود پیدا می‌كند. در واقع بررسی ملی پیشرفت تحصیلی، كه آزمون استاندارد دیگری در امریكاست، مردان را در ریاضیات كمی بالاتر از زنان می‌داند.

مطالعات محققان نشان می‌دهد، مردان ۱۷ تا ۱۸ ساله به طور متوسط ۶۳/۳ امتیاز IQ بالاتر از رقیب زن خود به دست آورده‌اند. آنها همچنین نوشته‌اند اختلاف g بین زنان و مردان در سراسر نتایج در هر تراز اجتماعی اقتصادی و در مجموعه‌های مختلف نژادی مشهود است.

مردها هم به اندازه زن‌ها پرحرفند

براساس یافته‌‌های جدید و برخلاف تحقیقات محققان در گذشته كه می‌گفتند زن‌ها ۳ برابر مردها حرف می‌زنند، مشخص شده است مردها به اندازه زن‌ها پرحرف هستند.

پژوهشگران با انجام تحقیقی دریافتند تعداد كلماتی كه بین جنس مرد به كار می‌رود، تقریبا به اندازه جنس زن است و اختلاف در حد چند كلمه بیشتر نیست.

در همین زمینه كارشناسان روابط اجتماعی معتقدند درونگرایی و برونگرایی در پرحرفی و كم‌حرفی فرد موثر است. حتی جالب است بدانید در حالی كه زن‌ها به طور میانگین روزی ۱۶۲۱۵ كلمه بر زبان می‌آورند، روزی ۱۵۶۶۹ كلمه از دهان مردان خارج می‌شود.

آیا رنگین‌پوستان كم‌هوشترند؟

گذشته از بحث‌ها بر سر تفاوت ضریب هوشی بین زن و مرد، جدال اندیشمندان و متخصصان از چند سال پیش بر تفاوت هوشی بین نژاد انسان‌ها متمركز است.

حال سوالی كه در اینجا مطرح است آن كه تاثیر ۲ عامل ژن و محیط زندگی روی ضریب هوشی چقدر است؟ فقط در صورتی می‌توان از اختلاف نژاد صحبت كرد كه ژن‌ها را عامل اصلی هوش در نظر بگیریم؛ در حالی كه بسیاری از محققان معتقدند محیط و ژن، هر كدام به نسبت ۵۰ درصد روی هوش موثرند. بعلاوه یك دلیل اختلاف میان نژادها نوع تستی است كه با آن مقدار ضریب هوشی تعیین می‌شود. كما این‌كه اگر عامل فرهنگ از تست‌‌های هوشی حذف شود، اختلاف IQ بین نژادها از بین خواهد رفت.

در امریكا رنگین‌پوستان و سفیدپوستان در یكجا با هم زندگی می‌كنند؛ ولی در آنجا هم فرهنگ و هم محیط زندگی كاملا متفاوت است. سیاهان درآمد كمتری نسبت به سفیدپوستان دارند؛ در مدارس بدتر تحصیل می‌كنند و این موضوعات روی IQ سیاهان تاثیر منفی می‌گذارد.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد سیاهان شمال امریكا دارای ضریب هوشی بالاتری از سیاهان ساكن جنوب كشور هستند، زیرا در جنوب نژادپرستی قوی‌تر است. مساله تفاوت هوش بین رنگین‌پوستان و سفیدپوستان تحت تاثیر ایده نژادپرستی قرار می‌گیرد. به علت ناشناخته‌‌های فراوان در این زمینه، در خصوص امكان اختلاف IQ باید خیلی با احتیاط برخورد كرد.

تفاوت میان هوش منطقی وهوش هیجانی

جالب است در اینجا به تفاوت هوش منطقی و عاطفی نیز اشاره كنیم. این دو هوش ضد یكدیگر نیستند؛ بلكه فقط با هم تفاوت دارند. هوش هیجانی توانایی ادراك دقیق و ارزیابی محسوب می‌شود.

روان شناسان با استفاده از معیاری كه كاملا شبیه هوشیاری عاطفی است، به مقایسه افرادی كه دارای بهره هوشی بالا و افرادی كه دارای استعداد‌های عاطفی پرقدرتی هستند، پرداخته و تفاوت‌‌های آنها را مورد بررسی قرار داده است.

این مساله درخصوص زنان و مردان كمی تفاوت دارد. مردانی كه دارای بهره هوشی بالایی هستند، از روی علایق و توانایی‌‌های گسترده عقلانی‌شان مورد شناسایی قرار می‌گیرند. برعكس مرد‌هایی كه از نظر هوش عاطفی قوی هستند، از نظر اجتماعی ظرفیت چشمگیری برای تعهد نسبت به مردم یا اهداف خود و پذیرش مسوولیت دارند.

زن‌‌هایی كه فقط از بهره هوشی بالا برخوردار هستند، در بیان موضوعات عقلانی ارزشمند و اندیشه‌‌های خود اعتماد به نفس كافی دارند. در عین حال زن‌‌هایی كه از نظر هوش عاطفی قوی‌اند، احساسات خود را به طور مستقیم بیان می‌كنند و راجع به خود مثبت‌اندیش هستند. زندگی برای آنها معنا دارد و همچون مردان همنوع خود آدم‌‌هایی اجتماعی و گروه‌گرا هستند. همچنین آنها احساسات خود را به گونه‌ای مناسب ابراز می‌كنند و بخوبی از عهده فشار‌های روانی برمی‌آیند.

بنابراین اگرچه تفاوت های مغزی مشهودی بین دوجنس زن و مرد به اثبات رسیده اند اما براساس آنها نمی توان برای جنس خاصی برتری هوشی قائل شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 13 بهمن 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 08:22 ب.ظ
時計スーパーコピー専門通販店-ブランドコピー時計
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 08:22 ب.ظ
ブランドコピー販売,スーパーコピーブランド通販
چهارشنبه 28 فروردین 1398 07:32 ق.ظ
スーパーコピーブランド/スーパーコピー時計N級品の激安専門店
شنبه 29 دی 1397 12:53 ب.ظ
شنبه 29 دی 1397 12:53 ب.ظ
سه شنبه 21 فروردین 1397 12:17 ق.ظ
I became salivating. on Google. Plus my own personal websites
are Remind your self that point is a gift which will never be wasted on stupid things.
شنبه 18 فروردین 1397 04:31 ب.ظ
The preferred decisions are emeralds, diamonds and different gem stones.
Tammy, very informative hub and such a fantastic concept!
جمعه 17 فروردین 1397 10:11 ق.ظ
Modern and minimalist kinds of ornaments may be made utilizing supplies akin to clay,
foils, tinsel, wire, and mesh.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 02:26 ب.ظ
Have been taking little over a month.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:12 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:50 ب.ظ
There are plenty of completely different fashions out there, from easy and stylish flats to breath-taking
stilettos.
دوشنبه 13 فروردین 1397 10:40 ب.ظ
The fact that in Jan.
دوشنبه 13 فروردین 1397 03:02 ب.ظ
Then all you must do is to rub easily and rinse. Gold jewellery could be very in style among folks in everywhere in the world.
شنبه 1 مهر 1396 08:43 ق.ظ
Asking questions are genuinely good thing if you are
not understanding anything totally, however this paragraph provides good understanding yet.
جمعه 24 شهریور 1396 03:26 ق.ظ
whoah this weblog is wonderful i love studying your articles.

Stay up the great work! You understand, many individuals are searching round for this information, you can aid them greatly.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:51 ق.ظ
hey there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from right here.
I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly.

I had been wondering if your web host is OK?
Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage
your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content.
Ensure that you update this again soon.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:32 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search
Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Many thanks!
جمعه 13 مرداد 1396 10:31 ق.ظ
Your means of describing everything in this
paragraph is truly fastidious, all be capable of without difficulty be aware
of it, Thanks a lot.
سه شنبه 10 مرداد 1396 05:07 ق.ظ
I just couldn't leave your website prior to suggesting that I extremely loved the standard info a person provide for your visitors?
Is going to be again incessantly in order to inspect new
posts
یکشنبه 25 تیر 1396 09:09 ب.ظ
Thanks to my father who told me concerning this website, this blog is actually amazing.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:39 ق.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad
and tested to see if it can survive a 40 foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
broken and she has 83 views. I know this is entirely
off topic but I had to share it with someone!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:44 ب.ظ
continuously i used to read smaller articles or reviews which as well clear their
motive, and that is also happening with this piece
of writing which I am reading here.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 06:44 ق.ظ
This is the perfect website for everyone who really wants to understand this topic.

You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).

You definitely put a fresh spin on a subject
that's been discussed for decades. Excellent
stuff, just wonderful!
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:14 ب.ظ
For hottest information you have to pay a visit internet and on internet I found this web page as a most excellent web page for
most up-to-date updates.
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:40 ب.ظ
wonderful issues altogether, you simply gained a new reader.
What would you suggest about your submit that you just
made some days ago? Any sure?
یکشنبه 27 فروردین 1396 07:24 ب.ظ
Somebody essentially lend a hand to make critically articles I'd state.
This is the first time I frequented your web page
and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual submit incredible.
Wonderful task!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:47 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought
this post was great. I don't know who you are but certainly you're going to a famous
blogger if you are not already ;) Cheers!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:32 ب.ظ
Hiya very cool website!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your site and take the feeds also? I am happy to seek out numerous useful
info here in the publish, we need develop more techniques
in this regard, thank you for sharing. . . . . .
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:50 ب.ظ
Hey! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My site discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly
benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic