درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی
معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اعلام جزییات كامل تعداد و نحوه پاسخگویی به پرسش های نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا از شخصی سازی سوالات آزمون خبر داد.

دكتر طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جزییات سوالات نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا، گفت: آزمون دكترا در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه 25 فروردین ماه برگزار می‌شود؛ بنابراین، داوطلبان باید در هر دو نوبت حضور داشته باشند.

وی با بیان اینكه داوطلبان باید در آزمون نوبت صبح به سوالات استعداد تحصیلی و زبان پاسخ دهند، اظهار كرد: تعداد پرسش های استعداد تحصیلی، چهل سوال است كه داوطلبان باید در مدت 120 دقیقه به آن پاسخ دهند.

وی درباره نحوه پاسخگویی به پرسش های استعداد تحصیلی، اظهار كرد: داوطلبان باید دقت داشته باشند كه پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی به صورت كوتاه است و اگر بیش از یك پاسخ درست وجود داشته باشد، باید حرف E درج شود و در صورتی كه هیچ پاسخ درستی نداشت، باید حرف N را درج كرد.

طباطبایی با اشاره به پاسخگویی به صد سوال زبان در 120 دقیقه، گفت: نحوه پاسخگویی به سوالات زبان دو نوع است كه یك نوع به صورت پاسخ كوتاه و نوع دوم به صورت چند حرفی یا یك كلمه است كه باید هر حرف را در یك مربع درج كرد.

وی با اشاره به تعداد پرسش های اختصاصی و نحوه پاسخگویی به آن در آزمون دكترا، تصریح كرد: سوالات اختصاصی در كلیه گروه‌ها به استثنای گروه‌های ریاضی، آمار و فنی مهندسی كه به صورت دو نوع است، به صورت تستی و چهار جوابی است.

 شخصی سازی دفترچه آزمون دكترا

وی با بیان اینكه سوالات اختصاصی در رشته‌های مختلف متفاوت است از شخصی سازی آزمون سوالات دكترا، خبر داد و افزود: مشخصات داوطلبان در پاسخنامه و دفترچه سوالات درج شده است.

معاون سازمان سنجش با تأكید بر اینكه داوطلبان باید در آزمون‌های هر دو نوبت حضور داشته باشند، خاطرنشان كرد: در غیر این صورت، از داوطلبان گزینش اولیه انجام نمی‌شود.

برگزاری دومین آزمون دكترا در آذر ماه

وی با اشاره به برگزاری دومین آزمون دكترا در سال 90 گفت: دومین آزمون دكترا در آذر ماه برگزار می‌شود.

طباطبایی با تأكید بر اینكه حوزه امتحانی هر داوطلب بر پایه استان محل اقامت دایمی آن در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: داوطلبان باید توجه داشته باشند در طی شخصی سازی سوالات پاسخ‌های هر داوطلب در پاسخ‌نامه متفاوت است.

رقابت بیش از 130هزار داوطلب

آغاز توزیع كارت آزمون از یكشنبه

معاون سازمان سنجش با اشاره به رقابت 130 هزار و 980 داوطلب در نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا از آغاز توزیع كارت آزمون از روز یكشنبه خبر داد.

وی با اشاره به آمار داوطلبان به تفكیك جنسیت، گفت: در این آزمون، 50 هزار و 911 داوطلب زن و 80 هزار و 69 داوطلب مرد در 107 كد رشته امتحانی در 9 گروه آزمایشی و در 32 شهرستان 25 فروردین ماه برگزار می‌شود.

استان‌ تهران بیشترین و استان‌ هرمزگان كمترین تعداد نام نویسی‌كنندگان در آزمون دكترا

طباطبایی با بیان اینكه بیشترین داوطلبان در روزهای 10،9 و 14 در آزمون نام نویسی كرده‌اند، افزود: در روزهای 4، 16 و17 بهمن ماه هم كمترین تعداد نام نویسی در این آزمون را شاهد بوده‌ایم.

وی با اشاره به آمار تفكیكی نام نویسی كنندگان آزمون دكترا تخصصی 1390 در استان‌های سی و یك گانه كشور، گفت: استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین شمار نام نویسی كنندگان و استان‌های هرمزگان، بوشهر، خراسان جنوبی و شمالی به ترتیب كمترین تعداد نام نویسی كنندگان در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

وی با بیان اینكه در این آزمون 49 هزار و 586 داوطلب زن، معادل حدود 38 درصد و حدود 61 درصد داوطلب مرد شركت كرده‌اند، خاطرنشان كرد: استان‌های تهران، اصفهان و فارس به ترتیب بیشترین تعداد نام نویسی كنندگان زن و استان‌های بوشهر، كهكیلویه و بویراحمد و هرمزگان به ترتیب كمترین تعداد ثبت نام كنندگان زن در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

معاون سازمان سنجش افزود: استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان به ترتیب بیشترین و استان‌های هرمزگان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی به ترتیب كمترین تعداد نام نویسی كنندگان مرد در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

 تأثیر 20 درصدی سوابق تحصیلی در نمره آزمون

معاون سازمان سنجش با بیان اینكه معدل كارشناسی و كارشناسی ارشد یا دكترای حرفه‌ای داوطلبان 20 درصد نمره آزمون كتبی را از آن خود خواهد کرد، تصریح كرد: این معدل به صورت تراز شده در نمره كل آزمون تأثیر داده خواهد شد.

وی درباره نحوه اعلام نتایج آزمون، اظهاركرد: پس از انجام كلیه مراحل آزمون، نتایج نهایی بر پایه اولویت انتخاب داوطلب، نمره ارسالی دانشگاه‌ها، ظرفیت‌های هر رشته و حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه پذیرنده از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

طباطبایی در پایان گفت: پذیرش نهایی بر پایه نمره ارسالی دانشگاه‌ها انجام خواهد گرفت و نمره اولیه داوطلب در پذیرش نهایی تأثیر نخواهد داشت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic