تبلیغات
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی - بررسی وضعیت سرعت اینترنت در ایران و مقایسه آن با کشورهای همسایه در سال 2008
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی
پایگاه اینترنتی Speedtest.net یکی از معتبر‌ترین مراکز بررسی و سنجش سرعت اینترنت بوده و در آن می‌توان علاوه بر مشاهده سرعت واقعی اتصال به اینترنت، آمار تفصیلی سرعت ارسال (Upload) و دریافت (Download) اکثر کشورهای جهان را رصد کرد. به استناد این سایت ما سرعت اینترنت در کشورمان را با جزئیات شهر و سرویس‌دهندگان اینترنت (ISP) بررسی و آن را با کشورهای همسایه خود مقایسه خواهیم کرد.

وضعیت اینترنت در قاره‌های جهان

بهتر است قبل از بررسی سرعت اینترنت کشور ایران، به‌طور خلاصه به وضعیت اینترنت در قاره‌ها و کشورهای جهان بپردازیم. طبق آمار، متوسط سرعت دریافت (Download) در قاره‌های جهان به ترتیب شامل قاره اروپا با ۶,۴۷ Mbps، آمریکای شمالی با ۶.۱۴ Mbps، استرالیا با ۴.۸۵ Mbps، آسیا با ۴.۳۱ Mbps، آمریکای جنوبی با ۱.۹۷ Mbps و آفریقا با ۱.۱۶ Mbps می‌شود. اما متوسط سرعت ارسال (Upload) کمی متفاوت‌تر خواهد بود، آسیا با ۱.۷۱ Mbps، اروپا با ۱.۴۲ Mbps، آمریکای شمالی با ۱.۳۴ Mbps، استرالیا با ۰.۶۴ Mbps، آمریکای جنوبی با ۰.۴۰ Mbps و نهایتاً آفریقا با ۰.۲۸ Mbps در این فهرست قرار گرفته‌اند. در بین کشورهای دنیا در سرعت دریافت، کره‌جنوبی با ۲۱.۱۱ Mb/s، ژاپن با ۱۵.۸۱ Mb/s، جزایر آلند با ۱۵.۳۷ Mb/s، لیتوانی با ۱۳.۱۸ Mb/s و سوئد با ۱۳.۰۵ Mb/s همچنان پیشتاز هستند. در سرعت ارسال لیتوانی با ۸.۸۶ Mb/s، ژاپن با ۷.۰۸ Mb/s، بلغارستان با ۵.۵۲ Mb/s، جزایر آلند با ۵.۲۹ Mb/s و لاتویا (لتونی) با ۵.۱۳ Mb/s در صدر کشورهای جهان قرار گرفته‌اند.

سرعت اینترنت در کشور ایران

متوسط سرعت اینترنت در کشور ایران بسیار پائین‌تر از سایر کشورها می‌باشد، به طوری که ایران با سرعت ۰.۴۹ Mb/s در دریافت رتبه ۱۸۷ و سرعت ۰.۱۹ Mb/s در ارسال رتبه ۱۷۶ را در بین کشور‌های دنیا به خود اختصاص داده است. در این میان به ترتیب همدان با ۰.۷۶ Mbps، گیلان با ۰.۶۹ Mbps، گلستان با ۰.۶۵ Mbps، خراسان با ۰.۶۵ Mbps، باختران با ۰.۶۴ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۶۰ Mbps، سمنان با ۰.۵۸ Mbps، خوزستان با ۰.۵۵ Mbps، فارس با ۰.۵۱ Mbps و کردستان با ۰.۴۸ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌گردند. سرعت ارسال نیز به ترتیب شامل همدان با ۰.۲۷ Mbps، سمنان با ۰.۲۶ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۲۵ Mbps، بوشهر با ۰.۲۵ Mbps، خراسان با ۰.۲۴ Mbps، کردستان با ۰.۲۲ Mbps، باختران با ۰.۲۲ Mbps، مازندران با ۰.۲۱ Mbps، خوزستان با ۰.۲۱ Mbps و گیلان با ۰.۲۰ Mbps می‌شود، نکته جالب و قابل تامل اینکه در این میان تهران جایی در بین ۱۰ شهر یا استان برتر چه از لحاظ سرعت ارسال و چه دریافت ندارد!

سرویس‌دهندگان (ISP) برتر کشور

همانطور که در جریان هستید در حال حاضر اینترنت توسط شرکت‌های مختلفی در کشور ارائه می‌گردد، در این میان ۱۰ شرکت IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۳۳ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۳۳ Mbps، افرانت با ۰.۲۶ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۲۵ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۲۵ Mbps، آسیا‌تک با .۰۲۴ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۲۴ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۰.۲۳ Mbps و آزادنت رسانه با ۰.۲۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت ارسال به شمار می‌روند. شرکت‌های IPM با متوسط سرعت ۱.۱۱ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۱.۰۱ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۸۷ Mbps، افرانت با ۰.۸۴ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۸۲ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۷۹ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۷۲ Mbps، ایزایران با ۰.۷۱ Mbps، MCA General Trading با ۰.۶۴ Mbps و تکنولوژی اطلاعات با ۰.۶۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌شوند.

اما در شهر تهران و از لحاظ سرعت ارسال، IPM با ۰.۳۲ Mbps، رسپینا با ۰.۲۹ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۲۵ Mbps، افرانت با ۰.۲۴ Mbps، آزادنت رسانه با ۰.۲۲ Mbps، ایزایران با ۰.۲۰ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۱۹ Mbps، شبکه سروش با ۰.۱۶ Mbps، ندا رایانه با ۰,۱۵ Mbps و داتک و پارس آنلاین با ۰.۱۴ Mbps پیشتاز هستند.

توجه : ممکن است با گذشت زمان اطلاعات فوق با تغییراتی جزئی (در سرعت ارسال و دریافت) همراه شود.

حال که تا حدودی در جریان جزئیات سرعت اینترنت کشور به تفصیل شهر و ISPهای مختلف قرار گرفته‌اید بد نیست مقایسه‌ای را انجام دهیم، برای این کار به سراغ کشورهای همسایه خواهیم رفت تا ببینیم وضعیت اینترنت در آن کشور‌ها به چه ترتیب است.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عراق

بغداد با متوسط سرعت ۰.۱۲ Mbps در ارسال و ۰.۶۵ Mbps در دریافت داده، برترین شهر کشور عراق محسوب می‌گردد، اما در ایران همدان که در صدر قرار گرفته است سرعت بالاتری دارد. از جمله ISPهای برتر بغداد می‌توان به VICUS S.A با ۰.۸۴ Mbps، Taide Network با ۰.۷۲ Mbps و SkyVision Holdings Ltd با ۰.۷۲ Mbps از نظر سرعت دریافت و Taide Network با ۰.۱۷ Mbps، SkyVision Holdings Ltd با ۰.۱۴ Mbps و VICUS S.A با ۰.۰۹ Mbps از نظر سرعت ارسال اشاره نمود.

اما در حالت کلی متوسط سرعت اینترنت در کشور عراق از ایران بیشتر است، به‌‌طوریکه برترین ISP عراق یعنی Newroz Telecom Ltd دارای متوسط سرعت ۰.۷۳ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت است، ولی همانطور که اشاره شد در کشور ایران، IPM با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps در ارسال و ۱.۱۱ Mbps در دریافت برترین محسوب می‌گردد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با افغانستان

کابل پایتخت افغانستان با متوسط سرعت ۰.۱۵ Mbps در ارسال و ۰.۶۸ Mbps در دریافت برترین شهر از نظر سرعت اینترنت محسوب می‌گردد. برترین ISPهای کشور افغانستان شرکت‌های RUSINFONET  با متوسط سرعت ۰.۱۶ Mbps در ارسال و ۰.۵۴ Mbps در دریافت و همچنین Io Global Services Pvt با سرعت ۰.۰۷ Mbps در ارسال و ۰.۵۷ Mbps در دریافت محسوب می‌گردند. نتیجه‌گیری اینکه وضعیت اینترنت کشور ایران در مقایسه با افغانستان در حالت مطلوب‌تری قرار دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکیه

در کشور ترکیه، آنکارا با ۱.۰۶ Mbps در ارسال و ۳.۰۳ Mbps در دریافت و استان بوردور با ۱.۵۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۲ Mbps در دریافت جزء برترین‌ها به شماره می‌روند. برترین ISP کشور ترکیه، VITAL TEKNoLOJI می‌باشد که دارای متوسط سرعت ۱۳.۷۶ Mbps در ارسال و ۳۰.۰۱ Mbps در دریافت بوده و نسبت به برترین ISP کشور ما دارای سرعتی معادل ۱۳ برابر بیشتر در ارسال و حدود ۳۰ برابر بیشتر در دریافت می‌باشد. بنابراین سرعت اینترنت کشور ایران در مقایسه با ترکیه بسیار پائین‌تر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با امارات متحده عربی

در این کشور دبی با متوسط سرعت ۰.۳۹ Mbps در ارسال و ۱.۶۸ Mbps در دریافت و ابوظبی با ۰.۲۴ Mbps در ارسال و ۱.۸۶ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور Emirates Integrated با سرعت ۱.۱۵ Mbps‌ در ارسال و ۲.۹۳ Mbps‌ در دریافت محسوب می‌شود. بنابراین در حالت کلی و در مقایسه با برترین ISP کشور ما، امارات متحده عربی دارای شرایط بهتری می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با کویت

الکویت در این کشور با متوسط سرعت ۰.۸۷ Mbps در ارسال و ۲.۰۰ Mbps در دریافت پیشتاز است، برترین ISP این کشور Gulfsat با سرعت ۴.۵۷ Mbps در ارسال و ۴.۱۸ Mbps در دریافت بوده که در مقایسه با برترین ISP کشور ایران دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با پاکستان

بلوچستان واقع در کشور پاکستان با متوسط سرعت ۰.۷۸ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت، برترین محسوب می‌گردد. پیشتاز‌ترین ISP این کشور Brain Compute Services بوده که دارای سرعت ۴.۱۵ Mbps در ارسال و ۸.۳۰ Mbps در دریافت می‌باشد. همانطور که مشخص است برترین ISP پاکستان نیز دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر در ارسال و حدود ۸ برابر بیشتر در دریافت نسبت به IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) در ایران می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکمنستان

متاسفانه آماری مبنی بر ISP برتر در این کشور یافت نشد، اما Ahal واقع در این کشور با متوسط سرعت ۰.۳۱ Mbps در ارسال و ۰.۷۳ Mbps در دریافت برترین محسوب شده و تقریباً هم‌تراز با پرسرعت‌ترین شهر ایران می‌باشد. بنابراین وضعیت اینترنت در این دو کشور تقریباً مشابه می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با آذربایجان

در این کشور باکو با متوسط سرعت ۱.۱۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۰ Mbps در دریافت پرسرعت‌ترین به‌شمار می‌رود. برترین ISP این کشور Az.StarNet LLC بوده که دارای سرعتی معادل ۱۲.۲۹ Mbps در ارسال و ۱۶.۸۱ Mbps در دریافت می‌باشد. نتیجه اینکه برترین ISP آذربایجان در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدوداً ۱۲ برابر و در دریافت ۱۶ برابر سرعت بیشتری دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عربستان سعودی

در کشور عربستان الاخدود با متوسط سرعت ۰.۴۶ Mbps در ارسال و ۱.۸۲ Mbps در دریافت، ریاض با ۰.۳۲ Mbps در ارسال و ۲.۳۸ Mbps در دریافت و مکه با ۰.۲۷ Mbps در ارسال و ۲.۱۷ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور یعنی Saudi Network Information داری سرعت ۹.۴۰ Mbps در ارسال و سرعت ۲۸.۹۷ Mbps در دریافت می‌باشد. مشخص است که این سرعت در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدود ۱۰ برابر و در دریافت ۲۷ برابر بیشتر می‌باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 09:47 ب.ظ
素晴らしいスーパーコピーブランド専門通販店
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 09:46 ب.ظ
エルメス
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 08:22 ب.ظ
スーパーコピーブランド大人気を海外激安通販専門店 ...
شنبه 17 فروردین 1398 12:57 ب.ظ
スーパーコピーブランド-ルイヴィトン偽物-ブルガリ時計激安スーパーコピー激安市場,スーパーコピーブランド,ブランドスーパーコピー,シャネルコピー スーパーコピー商品は信頼と安心のお店
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:02 ب.ظ
سلام! من می توانم سوگند یاد کنم از این سایت بازدید کرده ام، اما بعد از رفتن به بسیاری از پست های متوجه شدم
جدید به من با این وجود، من مطمئنا خوشحالم که آن را کشف کردم و خواهم بود
آن را نشانه گذاری و چک کردن به طور منظم!
جمعه 10 آذر 1396 01:02 ق.ظ
من واقعا خوشحال هستم که این پست های صفحه وب را که از مقدار زیاد است، بخوانم
از اطلاعات ارزشمند، ممنون از ارائه چنین اطلاعاتی.
سه شنبه 9 آبان 1396 05:45 ب.ظ
من این پاراگراف را به طور کامل در مورد شباهت با داغترین و فن آوری های پیشین خواندم، این مقاله شگفت انگیز است.
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:07 ب.ظ
این شگفت انگیز برای من طراحی شده است که یک وب سایت داشته باشد که برای دانش من مفید است.
با تشکر admin
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:36 ب.ظ
من حتی نمی فهمم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این پست یک بار خوب بود.
من نمی دانم شما چه کسی هستید، اما مطمئنا اگر به وبلاگ نویس شناخته شده ای می روید
اتفاق می افتد که قبلا انجام نشده است به سلامتی!
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:48 ق.ظ
بعد از اینکه من در ابتدا اظهار نظر کردم، به نظر میرسد که «نکته من» را کلیک کردهام
وقتی نظر جدید اضافه می شود، گزینه ی کادر را انتخاب کنید و از حالا به بعد هر زمانی که نظر اضافه می شود، 4 ایمیل دریافت می کنم
با نظر مشابه باید یک روش آسان برای شما باشد
می تواند مرا از این سرویس حذف کند؟ با تشکر!
جمعه 17 شهریور 1396 10:00 ق.ظ
Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how can i subscribe for a weblog site?
The account helped me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea
چهارشنبه 15 شهریور 1396 03:37 ق.ظ
من فقط نمی توانستم وبسایت خود را قبل از این که این موضوع را ترک کنم ترک کنم
من واقعا عالقه مند به اطلاعات استاندارد شخصی که در بازدید کنندگان شما وجود دارد؟
آیا بار دیگر به طور منظم برای بررسی پست های جدید می روید؟
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:07 ب.ظ
This design is steller! You definitely know how
to keep a reader amused. Between your wit and
your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
شنبه 14 مرداد 1396 11:04 ب.ظ
I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like
this one nowadays.
جمعه 13 مرداد 1396 06:17 ق.ظ
What's up i am kavin, its my first time
to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i
could also create comment due to this sensible post.
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:57 ق.ظ
Greetings, I think your web site might be having web browser compatibility problems.
When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet
Explorer, it has some overlapping issues.
I just wanted to give you a quick heads up!
Aside from that, great website!
شنبه 7 مرداد 1396 09:47 ب.ظ
Because the admin of this web page is working, no doubt very soon it will be famous,
due to its feature contents.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:11 ق.ظ
Great work! This is the kind of information that should be shared across
the web. Disgrace on Google for not positioning this publish upper!
Come on over and talk over with my web site . Thank you =)
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 03:51 ب.ظ
Hello! This post could not be written any better! Reading this
post reminds me of my previous room mate! He always
kept chatting about this. I will forward this
page to him. Fairly certain he will have a good read.
Thanks for sharing!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:29 ب.ظ
I know this web site gives quality depending content and other material, is there any other web site which provides such information in quality?
سه شنبه 29 فروردین 1396 08:23 ق.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this blog on regular basis to obtain updated from hottest news.
دوشنبه 28 فروردین 1396 10:17 ب.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Very helpful information specially the last part :) I
care for such information much. I was seeking this particular information for a
long time. Thank you and good luck.
دوشنبه 28 فروردین 1396 05:06 ب.ظ
Very descriptive article, I loved that a lot. Will there be a part 2?
جمعه 25 فروردین 1396 06:46 ق.ظ
Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include
approximately all important infos. I'd like to peer more posts like this .
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:20 ق.ظ
Incredible points. Solid arguments. Keep up the great
work.
یکشنبه 20 فروردین 1396 08:29 ب.ظ
Howdy I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was researching
on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like
to say thanks a lot for a incredible post and a all
round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over
it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read much more, Please do
keep up the superb jo.
پنجشنبه 17 فروردین 1396 05:43 ب.ظ
Everything is very open with a very clear description of the challenges.
It was truly informative. Your website is useful. Thank you for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر