درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی
پایگاه اینترنتی Speedtest.net یکی از معتبر‌ترین مراکز بررسی و سنجش سرعت اینترنت بوده و در آن می‌توان علاوه بر مشاهده سرعت واقعی اتصال به اینترنت، آمار تفصیلی سرعت ارسال (Upload) و دریافت (Download) اکثر کشورهای جهان را رصد کرد. به استناد این سایت ما سرعت اینترنت در کشورمان را با جزئیات شهر و سرویس‌دهندگان اینترنت (ISP) بررسی و آن را با کشورهای همسایه خود مقایسه خواهیم کرد.

وضعیت اینترنت در قاره‌های جهان

بهتر است قبل از بررسی سرعت اینترنت کشور ایران، به‌طور خلاصه به وضعیت اینترنت در قاره‌ها و کشورهای جهان بپردازیم. طبق آمار، متوسط سرعت دریافت (Download) در قاره‌های جهان به ترتیب شامل قاره اروپا با ۶,۴۷ Mbps، آمریکای شمالی با ۶.۱۴ Mbps، استرالیا با ۴.۸۵ Mbps، آسیا با ۴.۳۱ Mbps، آمریکای جنوبی با ۱.۹۷ Mbps و آفریقا با ۱.۱۶ Mbps می‌شود. اما متوسط سرعت ارسال (Upload) کمی متفاوت‌تر خواهد بود، آسیا با ۱.۷۱ Mbps، اروپا با ۱.۴۲ Mbps، آمریکای شمالی با ۱.۳۴ Mbps، استرالیا با ۰.۶۴ Mbps، آمریکای جنوبی با ۰.۴۰ Mbps و نهایتاً آفریقا با ۰.۲۸ Mbps در این فهرست قرار گرفته‌اند. در بین کشورهای دنیا در سرعت دریافت، کره‌جنوبی با ۲۱.۱۱ Mb/s، ژاپن با ۱۵.۸۱ Mb/s، جزایر آلند با ۱۵.۳۷ Mb/s، لیتوانی با ۱۳.۱۸ Mb/s و سوئد با ۱۳.۰۵ Mb/s همچنان پیشتاز هستند. در سرعت ارسال لیتوانی با ۸.۸۶ Mb/s، ژاپن با ۷.۰۸ Mb/s، بلغارستان با ۵.۵۲ Mb/s، جزایر آلند با ۵.۲۹ Mb/s و لاتویا (لتونی) با ۵.۱۳ Mb/s در صدر کشورهای جهان قرار گرفته‌اند.

سرعت اینترنت در کشور ایران

متوسط سرعت اینترنت در کشور ایران بسیار پائین‌تر از سایر کشورها می‌باشد، به طوری که ایران با سرعت ۰.۴۹ Mb/s در دریافت رتبه ۱۸۷ و سرعت ۰.۱۹ Mb/s در ارسال رتبه ۱۷۶ را در بین کشور‌های دنیا به خود اختصاص داده است. در این میان به ترتیب همدان با ۰.۷۶ Mbps، گیلان با ۰.۶۹ Mbps، گلستان با ۰.۶۵ Mbps، خراسان با ۰.۶۵ Mbps، باختران با ۰.۶۴ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۶۰ Mbps، سمنان با ۰.۵۸ Mbps، خوزستان با ۰.۵۵ Mbps، فارس با ۰.۵۱ Mbps و کردستان با ۰.۴۸ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌گردند. سرعت ارسال نیز به ترتیب شامل همدان با ۰.۲۷ Mbps، سمنان با ۰.۲۶ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۲۵ Mbps، بوشهر با ۰.۲۵ Mbps، خراسان با ۰.۲۴ Mbps، کردستان با ۰.۲۲ Mbps، باختران با ۰.۲۲ Mbps، مازندران با ۰.۲۱ Mbps، خوزستان با ۰.۲۱ Mbps و گیلان با ۰.۲۰ Mbps می‌شود، نکته جالب و قابل تامل اینکه در این میان تهران جایی در بین ۱۰ شهر یا استان برتر چه از لحاظ سرعت ارسال و چه دریافت ندارد!

سرویس‌دهندگان (ISP) برتر کشور

همانطور که در جریان هستید در حال حاضر اینترنت توسط شرکت‌های مختلفی در کشور ارائه می‌گردد، در این میان ۱۰ شرکت IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۳۳ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۳۳ Mbps، افرانت با ۰.۲۶ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۲۵ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۲۵ Mbps، آسیا‌تک با .۰۲۴ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۲۴ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۰.۲۳ Mbps و آزادنت رسانه با ۰.۲۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت ارسال به شمار می‌روند. شرکت‌های IPM با متوسط سرعت ۱.۱۱ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۱.۰۱ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۸۷ Mbps، افرانت با ۰.۸۴ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۸۲ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۷۹ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۷۲ Mbps، ایزایران با ۰.۷۱ Mbps، MCA General Trading با ۰.۶۴ Mbps و تکنولوژی اطلاعات با ۰.۶۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌شوند.

اما در شهر تهران و از لحاظ سرعت ارسال، IPM با ۰.۳۲ Mbps، رسپینا با ۰.۲۹ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۲۵ Mbps، افرانت با ۰.۲۴ Mbps، آزادنت رسانه با ۰.۲۲ Mbps، ایزایران با ۰.۲۰ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۱۹ Mbps، شبکه سروش با ۰.۱۶ Mbps، ندا رایانه با ۰,۱۵ Mbps و داتک و پارس آنلاین با ۰.۱۴ Mbps پیشتاز هستند.

توجه : ممکن است با گذشت زمان اطلاعات فوق با تغییراتی جزئی (در سرعت ارسال و دریافت) همراه شود.

حال که تا حدودی در جریان جزئیات سرعت اینترنت کشور به تفصیل شهر و ISPهای مختلف قرار گرفته‌اید بد نیست مقایسه‌ای را انجام دهیم، برای این کار به سراغ کشورهای همسایه خواهیم رفت تا ببینیم وضعیت اینترنت در آن کشور‌ها به چه ترتیب است.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عراق

بغداد با متوسط سرعت ۰.۱۲ Mbps در ارسال و ۰.۶۵ Mbps در دریافت داده، برترین شهر کشور عراق محسوب می‌گردد، اما در ایران همدان که در صدر قرار گرفته است سرعت بالاتری دارد. از جمله ISPهای برتر بغداد می‌توان به VICUS S.A با ۰.۸۴ Mbps، Taide Network با ۰.۷۲ Mbps و SkyVision Holdings Ltd با ۰.۷۲ Mbps از نظر سرعت دریافت و Taide Network با ۰.۱۷ Mbps، SkyVision Holdings Ltd با ۰.۱۴ Mbps و VICUS S.A با ۰.۰۹ Mbps از نظر سرعت ارسال اشاره نمود.

اما در حالت کلی متوسط سرعت اینترنت در کشور عراق از ایران بیشتر است، به‌‌طوریکه برترین ISP عراق یعنی Newroz Telecom Ltd دارای متوسط سرعت ۰.۷۳ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت است، ولی همانطور که اشاره شد در کشور ایران، IPM با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps در ارسال و ۱.۱۱ Mbps در دریافت برترین محسوب می‌گردد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با افغانستان

کابل پایتخت افغانستان با متوسط سرعت ۰.۱۵ Mbps در ارسال و ۰.۶۸ Mbps در دریافت برترین شهر از نظر سرعت اینترنت محسوب می‌گردد. برترین ISPهای کشور افغانستان شرکت‌های RUSINFONET  با متوسط سرعت ۰.۱۶ Mbps در ارسال و ۰.۵۴ Mbps در دریافت و همچنین Io Global Services Pvt با سرعت ۰.۰۷ Mbps در ارسال و ۰.۵۷ Mbps در دریافت محسوب می‌گردند. نتیجه‌گیری اینکه وضعیت اینترنت کشور ایران در مقایسه با افغانستان در حالت مطلوب‌تری قرار دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکیه

در کشور ترکیه، آنکارا با ۱.۰۶ Mbps در ارسال و ۳.۰۳ Mbps در دریافت و استان بوردور با ۱.۵۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۲ Mbps در دریافت جزء برترین‌ها به شماره می‌روند. برترین ISP کشور ترکیه، VITAL TEKNoLOJI می‌باشد که دارای متوسط سرعت ۱۳.۷۶ Mbps در ارسال و ۳۰.۰۱ Mbps در دریافت بوده و نسبت به برترین ISP کشور ما دارای سرعتی معادل ۱۳ برابر بیشتر در ارسال و حدود ۳۰ برابر بیشتر در دریافت می‌باشد. بنابراین سرعت اینترنت کشور ایران در مقایسه با ترکیه بسیار پائین‌تر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با امارات متحده عربی

در این کشور دبی با متوسط سرعت ۰.۳۹ Mbps در ارسال و ۱.۶۸ Mbps در دریافت و ابوظبی با ۰.۲۴ Mbps در ارسال و ۱.۸۶ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور Emirates Integrated با سرعت ۱.۱۵ Mbps‌ در ارسال و ۲.۹۳ Mbps‌ در دریافت محسوب می‌شود. بنابراین در حالت کلی و در مقایسه با برترین ISP کشور ما، امارات متحده عربی دارای شرایط بهتری می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با کویت

الکویت در این کشور با متوسط سرعت ۰.۸۷ Mbps در ارسال و ۲.۰۰ Mbps در دریافت پیشتاز است، برترین ISP این کشور Gulfsat با سرعت ۴.۵۷ Mbps در ارسال و ۴.۱۸ Mbps در دریافت بوده که در مقایسه با برترین ISP کشور ایران دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با پاکستان

بلوچستان واقع در کشور پاکستان با متوسط سرعت ۰.۷۸ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت، برترین محسوب می‌گردد. پیشتاز‌ترین ISP این کشور Brain Compute Services بوده که دارای سرعت ۴.۱۵ Mbps در ارسال و ۸.۳۰ Mbps در دریافت می‌باشد. همانطور که مشخص است برترین ISP پاکستان نیز دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر در ارسال و حدود ۸ برابر بیشتر در دریافت نسبت به IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) در ایران می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکمنستان

متاسفانه آماری مبنی بر ISP برتر در این کشور یافت نشد، اما Ahal واقع در این کشور با متوسط سرعت ۰.۳۱ Mbps در ارسال و ۰.۷۳ Mbps در دریافت برترین محسوب شده و تقریباً هم‌تراز با پرسرعت‌ترین شهر ایران می‌باشد. بنابراین وضعیت اینترنت در این دو کشور تقریباً مشابه می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با آذربایجان

در این کشور باکو با متوسط سرعت ۱.۱۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۰ Mbps در دریافت پرسرعت‌ترین به‌شمار می‌رود. برترین ISP این کشور Az.StarNet LLC بوده که دارای سرعتی معادل ۱۲.۲۹ Mbps در ارسال و ۱۶.۸۱ Mbps در دریافت می‌باشد. نتیجه اینکه برترین ISP آذربایجان در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدوداً ۱۲ برابر و در دریافت ۱۶ برابر سرعت بیشتری دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عربستان سعودی

در کشور عربستان الاخدود با متوسط سرعت ۰.۴۶ Mbps در ارسال و ۱.۸۲ Mbps در دریافت، ریاض با ۰.۳۲ Mbps در ارسال و ۲.۳۸ Mbps در دریافت و مکه با ۰.۲۷ Mbps در ارسال و ۲.۱۷ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور یعنی Saudi Network Information داری سرعت ۹.۴۰ Mbps در ارسال و سرعت ۲۸.۹۷ Mbps در دریافت می‌باشد. مشخص است که این سرعت در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدود ۱۰ برابر و در دریافت ۲۷ برابر بیشتر می‌باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic