درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی
نظریه بازی‌ها (به انگلیسی: Game Theory) شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی است که در علوم اجتماعی و به ویژه در اقتصاد، زیست‌شناسی، مهندسی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، علوم کامپیوتر و فلسفه مورد استفاده قرار گرفته است. نظریه بازی‌ها در تلاش است توسط ریاضیات رفتار را در شرایط راهبردی یا بازی‌ها، که در آنها موفقیت فرد در انتخاب کردن وابسته به انتخاب دیگران می‌باشد، بدست آورد.

یک بازی شامل مجموعه‌ای از بازیکنان، مجموعه‌ای از حرکت‌ها یا راه‌بردها (Strategies) و نتیجهٔ مشخصی برای هر ترکیب از راه‌بردها می‌باشد. پیروزی در هر بازی تنها تابع یاری شانس نیست بلکه اصول و قوانین ویژهٔ خود را دارد و هر بازیکن در طی بازی سعی می‌کند با به کارگیری آن اصول خود را به برد نزدیک کند. رقابت دو کشور برای دست‌یابی به انرژی هسته‌ای، سازوکار حاکم بر روابط بین دو کشور در حل یک مناقشهٔ بین‌المللی، رقابت دو شرکت تجاری در بازار بورس کالا نمونه‌هایی از بازی‌ها هستند.

نظریهٔ بازی تلاش می‌کند تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت استراتژیک (تضاد منافع) را مدل‌سازی کند. این موقعیت زمانی پدید می‌آید که موفقیت یک فرد وابسته به راه بردهایی است که دیگران انتخاب می‌کنند. هدف نهایی این دانش یافتن راه‌برد بهینه برای بازیکنان است.

تاریخچه

درسال ۱۹۲۱ یک ریاضی‌دان فرانسوی به نام امیل برل (Emile Borel) برای نخستین بار به مطالعهٔ تعدادی از بازی‌های رایج در قمارخانه‌ها پرداخت و تعدادی مقاله در مورد آن‌ها نوشت. او در این مقاله‌ها بر قابل پیش‌بینی بودن نتایج این نوع بازی‌ها به طریق منطقی، تاکید کرده بود.

اگرچه برل نخستین کسی بود که به طور جدی به موضوع بازی‌ها پرداخت، به دلیل آن که تلاش پیگیری برای گسترش و توسعهٔ ایده‌های خود انجام نداد، بسیاری از مورخین ایجاد نظریهٔ بازی را نه به او، بلکه به جان ون نویمن (John Von Neumann) ریاضی‌دان مجارستانی نسبت داده‌اند.

آن چه نویمن را به توسعهٔ نظریهٔ بازی‌ها ترغیب کرد، توجه ویژهٔ او به یک بازی با ورق بود.او دریافته بود که نتیجهٔ این بازی صرفاً با تئوری احتمالات تعیین نمی‌شود. او شیوهٔ بلوف زدن در این بازی را فرمول‌بندی کرد. بلوف زدن در بازی به معنای راه‌کار فریب دادن سایر بازیکنان و پنهان کردن اطلاعات از آن‌هاست.

در سال ۱۹۲۸ او به همراه اسکار مورگنسترن(Oskar Mongenstern) که اقتصاددانی اتریشی بود، کتاب تئوری بازی‌ها و رفتار اقتصادی را به رشتهٔ تحریر در آوردند. اگر چه این کتاب صرفاً برای اقتصاددانان نوشته شده بود، کاربردهای آن در در روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، سیاست، جنگ، بازی‌های تفریحی و بسیاری زمینه‌های دیگر به زودی آشکار شد.

نویمن بر اساس راه‌بردهای موجود در یک بازی ویژه شبیه شطرنج توانست کنش‌های میان دو کشور ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی را در خلال جنگ سرد، با در نظر گرفتن آن‌ها به عنوان دو بازیکن در یک بازی مجموع صفر مدل‌سازی کند.

از آن پس پیشرفت این دانش با سرعت بیشتری در زمینه‌های مختلف پی گرفته شد و از جمله در دههٔ ۱۹۷۰ به طور چشم‌گیری در زیست‌شناسی برای توضیح پدیده‌های زیستی به کار گرفته شد.

در سال ۱۹۹۴ جان نش(John Nash) به همراه دو نفر دیگر به خاطر مطالعات خلاقانه خود در زمینهٔ تئوری بازی‌ها برندهٔ جایزه نوبل اقتصاد شدند. در سال‌های بعد نیز برندگان جایزهٔ نوبل اقتصاد عموماً از میان نظریه‌پردازان بازی انتخاب شدند.

کاربردها

نظریه بازی‌ها در مطالعهٔ طیف گسترده‌ای از موضوعات کاربرد دارد.

این نظریه در ابتدا برای درک مجموعهٔ بزرگی از رفتارهای اقتصادی به عنوان مثال نوسانات شاخص سهام در بورس اوراق بهادار و افت و خیز بهای کالاها در بازار مصرف‌کنندگان ایجاد شد.

تحلیل پدیده‌های گوناگون اقتصادی و تجاری نظیر پیروزی در یک مزایده، معامله، داد و ستد، شرکت در یک مناقصه، از دیگر مواردی است که نظریه بازی‌ها در آن نقش ایفا می‌کند.

پژوهش‌ها در این زمینه اغلب بر مجموعه‌ای از راه‌بردهای شناخته شده به عنوان تعادل در بازی‌ها استوار است. این راه‌بردها اصولاً از قواعد عقلانی به نتیجه می‌رسند. مشهورترین تعادل‌ها، تعادل نش است. براساس نظریهٔ تعادل نش، اگر فرض کنیم در هر بازی با استراتژی مختلط بازیکنان به طریق منطقی و معقول راه‌بردهای خود را انتخاب کنند و به دنبال حد اکثر سود در بازی هستند، دست کم یک راه‌برد برای به دست آوردن بهترین نتیجه برای هر بازیکن قابل انتخاب است و چنان‌چه بازیکن راه‌کار دیگری به غیر از آن را انتخاب کند، نتیجهٔ بهتری به دست نخواهد آورد.

کاربرد نظریه بازی‌ها در شاخه‌های مختلف علوم مرتبط با اجتماع از جمله سیاست (همانند تحلیل‌های بروس بوئنو د مسکیتاجامعه شناسی، و حتی روان شناسی در حال گسترش است.

در زیست شناسی هم برای درک پدیده‌های متعدد، از جمله برای توضیح تکامل و ثبات و نیز برای تحلیل رفتار تنازع بقا و نزاع برای تصاحب قلمرو از نظریه بازی‌هااستفاده می‌شود.

امروزه این نظریه کاربرد فزاینده‌ای در منطق و دانش کامپیوتر دارد. دانشمندان این رشته‌ها از برخی بازی‌ها برای مدل‌سازی محاسبات و نیز به عنوان پایه‌ای نظری برای سیستم‌های چندعاملی استفاده می‌کنند.

هم چنین این نظریه نقش مهمی در مدل‌سازی الگوریتم‌های بر خط (Online Algorithms) دارد.

کاربردهای این نظریه تا آن جا پیش رفته است که در توصیف و تحلیل بسیاری از رفتارها در فلسفه و اخلاق ظاهر می‌شود.

انواع بازی

نظریه بازی‌ها علی الاصول می‌تواند روند و نتیجهٔ هر نوع بازی از دوز گرفته تا بازی در بازار بورس سهام را توصیف و پیش‌بینی کند.

تعدادی از ویژگی‌هایی که بازی‌های مختلف بر اساس آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند، در زیر آمده‌است. اگر کمی دقت کنید از این پس می‌توانید خودتان بازی‌های مختلف و یا حتا پدیده‌ها وروی داده‌های مختلفی را که در پیرامون خود با آن‌ها مواجه می‌شوید به همین ترتیب تقسیم‌بندی کنید.

متقارن - نامتقارن (Symmetric - Asymmetric)

بازی متقارن بازی‌ای است که نتیجه و سود حاصل از یک راه برد تنها به این وابسته‌ است که چه راه‌بردهای دیگری در بازی پیش گرفته شود؛ و از این که کدام بازیکن این راه‌برد را در پیش گرفته‌است مستقل است. به عبارت دیگر اگر مشخصات بازیکنان بدون تغییر در سود حاصل از به کارگیری راه‌بردها بتواند تغییر کند، این بازی متقارن است. بسیاری از بازی‌هایی که در یک جدول ۲*۲ قابل نمایش هستند، اصولاً متقارن‌اند.

بازی ترسوها و معمای زندانی (در ادامه توضیح داده خواهد شد.) نمونه‌هایی از بازی متقارن هستند.

بازی‌های نامتقارن اغلب بازی‌هایی هستند که مجموعهٔ راه‌بردهای یکسانی برای بازیکنان در بازی وجود ندارد. البته ممکن است راه‌بردهای یکسانی برای بازیکنان موجود باشد ولی آن بازی نامتقارن باشد.


مجموع صفر - مجموع غیر صفر(Zero Sum - Nonzero Sum)

بازی‌های مجموع صفر بازی‌هایی هستند که ارزش بازی در طی بازی ثابت می‌ماند و کاهش یا افزایش پیدا نمی‌کند. در این بازی‌ها، سود یک بازیکن با زیان بازیکن دیگر همراه است. به عبارت ساده‌تر یک بازی مجموع صفر یک بازی برد-باخت مانند دوز است و به ازای هر برنده همواره یک بازنده وجود دارد.

اما در بازی‌های مجموع غیر صفر راهبردهایی موجود است که برای همهٔ بازیکنان سودمند است.


تصادفی - غیر تصادفی (Random - Nonrandom)

بازی‌های تصادفی شامل عناصر تصادفی مانند ریختن تاس یا توزیع ورق هستند و بازی‌های غیر تصادفی بازی‌هایی هستند که دارای راهبردهایی صرفاً منطقی هستند. در این مورد می‌توان شطرنج و دوز را مثال زد.


با آگاهی کامل – بدون آگاهی کامل (Perfect Knowledge – Non-Perfect Knowledge)

بازی‌های با آگاهی کامل، بازی‌هایی هستند که تمام بازیکنان می‌توانند در هر لحظه تمام ترکیب بازی را در مقابل خود مشاهده کنند، مانند شطرنج. از سوی دیگر در بازی‌های بدون آگاهی کامل ظاهر و ترکیب کل بازی برای بازیکنان پوشیده‌است، مانند بازی‌هایی که با ورق انجام می‌شود.


نمونه‌هایی از بازی‌ها

بازی ترسوها (Chicken Game)

دو نوجوان در اتومبیل‌هایشان با سرعت به طرف یکدیگر می‌رانند، بازنده کسی است که اول فرمان اتومبیلش را بچرخاند و از جاده منحرف شود.

بنابراین:

اگر یکی بترسد و منحرف شود دیگری می‌برد؛
اگر هر دو منحرف شوند هیچ‌کس نمی‌برد اما هر دو باقی می‌مانند؛
اگر هیچ‌کدام منحرف نشوند هر دو ماشین‌هایشان ( وحتا احتمالاً زندگیشان را!) می‌بازند؛

اگر شما یکی از این نوجوان‌ها باشید چه می‌کنید؟

معمای زندانی(Prisoner’s delimma)

دو نفر متهم به شرکت در یک سرقت مسلحانه، در جریان یک درگیری دستگیر شده‌اند و هر دو جداگانه مورد بازجویی قرار می‌گیرند. در طی این بازجویی با هریک از آن‌ها جداگانه به این صورت معامله می‌شود:

اگر دوستت را لو بدهی تو آزاد می‌شوی ولی او به پنج سال حبس محکوم خواهد شد.
اگر هر دو یکدیگر را لو بدهید، هر دو به سه سال حبس محکوم خواهید شد.
اگر هیچ‌کدام همدیگر را لو ندهید، هر دو یک‌سال در یک مرکز بازپروری خدمت خواهید کرد.
اگر شما یکی از این زندانی‌ها بودید چه می‌کردید؟

کمی دقت کنید! چه قدر از اتفاقاتی که در عرصهٔ سیاست، اقتصاد و... اتفاق می‌افتد بااین دو بازی مشهور متناظر و قابل توضیح است!؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 12 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
اگر تابع با ضابطه عمومی در فاصله پیوسته و نامنفی باشد اندازه مساحت سطح محصور بین منحنی تابع f و محور x ها و دو خط به معادلات x=a و x=b که عددی معین است از محاسبه انتگرال معین زیر بدست می‌آید: (توجیه کنید می‌گوئیم معین چون کران‌های b,a مشخص و معین می‌باشند)

دقت 1

اگر تمام سطح مورد محاسبه ، زیر محور X ها قرار داشته باشد؛یعنی در فاصله باشد. آن گاه انتگرال عددی منفی است که باید قدر مطلق آن در نظر بگیریم زیرا مقدار مساحت هیچ‌گاه منفی نیست.

دقت 2

هرگاه در فاصله تابع با ضابطه عمومی تغییر علامت دهد، قسمت یا قسمت‌هایی از سطح مورد محاسبه ، در بالا و پایین محور X ها قرار می‌گیرد که در اینصورت باید هر قسمت از سطح را بطور جداگانه محاسبه کنیم و سپس قدر مطلق آنها را با هم جمع کنیم.

محاسبه سطح محصور بین یک خط و یک منحنی یا سطح محصور بین دو منحنی

برای محاسبه سطح محصور بین یک خط با یک منحنی یا دو منحنی ابتدا باید طول‌های نقاط برخورد آنها را از حل دستگاه‌های معادله خط و منحنی یا معادله دو منحنی بدست آوریم و در صورت لزوم عرض نقاط را نیز محاسبه کنیم. سپس سطح مورد نظر را با استفاده از دو روش زیر در فاصله محاسبه می‌کنیم.

روش اول

سطح محصور خط و منحنی یا دو منحنی و محور X ها و دو خط x=b,x=a را بطور جداگانه محاسبه می‌کنیم و سطوح بدست آمده را از هم کم می‌کنیم:
پس داریم:

روش دوم

اگر معادله خط و منحنی و یا دو منحنی دو تابع بصورت زیر باشند.که در فاصله پیوسته و سطح مورد نظر ، از دستور زیر محاسبه می‌شود.یعنی ابتدا را محاسبه می‌کنیم: و اگر تابع اولیه را با نشان دهیم سطح مطلوب ، در حالت کلی برابر است با:( | | علامت قدر مطلق می‌باشد.) بدیهی است که روش دوم در محاسبه سطح محصور بین دو منحنی از ارجحیت برخوردار است.


  • نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشیم این است که هر گاه خواستیم سطح محصور یک منحنی و محور عرض‌ها و دو خط y=b , y=a را محاسبه می‌کنیم باید رابطه را مشخص سازیم و سپس مانند محاسبه سطح محصور بین منحنی به معادله و محور x ها و دو خط x=b , x=a عمل کنیم.

کاربردها

انتگرال معین در بسیاری از مسائل کاربرد دارد که از آن جمله می‌توان مساحت ، حجم حاصل از دوران طول منحنی و تعیین تابع چگالی در احتمال و مسائل مربوط به آنالیز ، مکانیک ، فیزیک ، شیمی و... را نام برد.

محاسبه مساحت نواحی محصور در صفحه در سیستم دکارتی توسط انتگرال‌های دوگانه

تعریف

نخستین مرحله در تعریف مساحت یک ناحیه محصور و بسته ، تقسیم درون آن به خانه‌های کوچک است بنابراین:بطور مثال برای محاسبه مساحت ناحیه R که ربع اول واقع و به y=x و محدود است از انتگرال دوگانه فوق استفاده می‌کنیم. در این انتگرال حدود تغییرات x,y را بعنوان حدود انتگرال بکار می‌بریم نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حدود انتگرال اول حتما باید عدد باشد.

محاسبه مساحت نواحی محصور در سیستم مختصات قطبی توسط انتگرال‌های دوگانه

گاهی اوقات محاسبه انتگرال دو گانه در سیستم دکارتی با مشکلاتی مواجه می‌شود یا اصلا امکان‌پذیر نیست. مثل محاسبه مساحت ناحیه بین دو دایره و وقتی . در این گونه موارد با یک تغییر متغیر از سیستم دکارتی به سیستم قطبی بصورت زیر براحتی مشکل را حل کنیم.
در انتگرال دکارتی جانشین‌های زیر را انجام می‌دهیم:باید دقت کنیم که حدود انتگرال را نیز باید تغییر داد و به سیستم قطبی منتقل کرد.

محاسبه مساحت نواحی محصور با تغییر خطی توسط انتگرال دوگانه

فرض می‌کنیم ناحیه G در صفحه UV با معادلات زیر به ناحیه R در صفحه xy تبدیل می‌شود:به این ترتیب هر تابعی چون را که روی R تعریف می‌شود می‌توان تابعی چون دانست که روی G تعریف می‌شود. به این ترتیب داریم:عامل که قدر مطلقش در این انتگرال آمده، برابر است با دترمینان:


كاربردهای انتگرال


در دو بخش گذشته با مفهوم انتگرال و شیوه‌های گرفتن آن آشنا شدید. حال موقع آن است كه از ابزار ریاضی استفاده كنیم. اگر یادتان باشد گفتیم فرض كنید می‌خواهیم جمع زیر را حساب كنیم:
فرض كنید بدانیم كه تابعی مانندوجود دارد كهآنگاه
و از تعریف مشتق خواهیم داشت:
پس
( در سیگما چندان مهم نیست.)----------------
كه به معنای جمع همه تغییرات اتفاق افتاده در است از (اولیه) تا (نهایی) كه قطعاً خواهد بود:
كل
پس:
در مسائلمان ما باید بتوانیم محاسباتمان به فرم انتگرال در بیاوریم. مثال ساده آن مساحت زیر نمودار تابعاست.


مثالمساحت دایره را با انتگرال بنویسید و بدست آورید.
حل.
img/daneshnameh_up/0/07/mph0083a.gif
مساحت دایره در برابر نیمدایره است. می‌دانیم معادله دایره:
برای نیمه بالایی:
مساحت برابر است با:
یعنی جمع مساحت تمام مستطیلهایی به قاعده و ارتفاع.
به فرم انتگرالی خواهد شد:
برای محاسبه این انتگرال باید از روش جانشینی مثلثاتی استفاده كنیم. امّا ببینیم می‌توانیم این مساحت را بگونه دیگری بنویسیم.
اگر بخواهیم مساحت را برحسب زاویه بنویسیم نتیجه ساده‌تر خواهد بود.
اگر دایره را قطاع قطاع كنیم آنگاه
img/daneshnameh_up/3/32/mph0083b.gif
مساحت هر قطاع
خوبی حالت حدی آن است كه محاسبات امكانپذیر می‌شود زیرا، مطابق شكل مساحت هر قطاع به زاویه رأس برابر است با:
كه مساحت قسمت هاشور خورده است.
img/daneshnameh_up/8/8e/mph0083c.gif
در موقع حدگیری:
امّا طول كمان دایره مقابل زاویه است یعنی
واضح است كهیعنی اختلاف نسبت به مساحت به صفر می‌رود پس:
كه همان عددی است كه محیط دایره برابر برابر آنست و ما حالا رابطه آن را با مساحت دایره بدست آوریم.
اگر بخواهیم از روش قبلی استفاده می‌كردیم:
كه همان نتیجه قبلی است.


مثالمی‌دانیم كه طبق قانون كولن در الكتریسیته ساكن، دو بار اگر در فاصله از یكدیگر باشد نیروی را بر هم وارد می‌كنند. فرض كنید میله‌ای به طولداریم كه بار بطور یكنواخت روی آن توزیع شده است. بار نقطه‌ای را در امتداد آن به فاصله از سر آن قرار می‌دهیم به میله چه نیرویی وارد می‌كند؟
حل
این یك مثال كاملاً كاربردی در فیزیك از انتگرال است. كافی است كه میله را قطعه قطعه كنیم و آنقدر قطعات را كوچك كنیم كه مانند بار نقطه‌ای شوند.
img/daneshnameh_up/c/cd/mph0083d.gif
اگر قطعه دارای بار باشد آنگاه نیروی بین این تكه و بار نقطه‌ای خواهد بود.
كه فاصله از است. علت آنكه این نیرو را گذاشتیم بخاطر آن است كه نیروی كل برابر جمع تمام این نیروهاست یعنی:
img/daneshnameh_up/9/92/mph0083e.gif
از آنجا كه چگالی میله یكنواخت است.
جالب آن است كه اگربرود یعنی میله به نقطه تبدیل شود نیروی یك بار نقطه بدست خواهد ‌آمد.
در مثال گذشته برای اولین بار یك چیز نه چندان بدیهی را به فرم انتگرال در آوردیم و با استفاده از قضیه اساسی انتگرال را حساب كردیم. آنچه مهم است آنست كه بتوانیم جمعهای مناسبی بنویسیم و مسئله را به انتگرال تبدیل كنیم.


مثال


اگر جسمی با دمای اولیه در محیطی با دمای قرار گیرد طبیعتاً برای آنكه به دمای محیط برسد سردتر یا گرمتر می‌شودبدون آنكه دمای محیط چندان تغییر كند. امّا آهنگ این تغییر دما طبق قانون تجربی‌ بفرم زیر است:
یعنی اگر در لحظه‌ای دمای آن باشد آهنگ تغییر دمای آنمتناسب است با منفی اختلاف دمای آن با محیط. از نظر شهودی پیداست كه آنوقت یعنی با زمان دما می‌خواهد كم شود و وقتیآنوقت یعنی با زمان دما می‌خواهد زیاد شود. پس این معادله می‌توان مدل خوبی برای بر همكنش جسم ما با محیط از نظر تبادل گرمایی بدون عوامل خارجی دیگر باشد.
حال را برحسب زمان بدست آورید با فرض آنكه در ابتدا.
حل
قبل از آن به معادله نگاهی دیگر بیندازیم اگر در زمانی بشود آنوقت یعنی از آن به بعد دیگر دما تغییر نخواهد كرد. پس اگر وقتی به برسد دیگر در تعادل دمایی (طبق معادله) خواهد رسید كه این هم با تجارب ما همخوانی دارد.
امّا زمانی كه طبق معادله و بحثی كه شد همواره با یك نوا (علامت شیب) به سمت می‌رود یعنی اگر همواره به سمت افزایش می‌یابد یا آنكه همواره به سمت كاهش می‌یابد تا در زمان تعادل این دو برابر شوند و بمانند.
از معادله چیز دیگری كه پیداست آن است كه برای اختلاف دماهای بیشتر مقدار اندازه شیب بیشتر است تا آنكه در حالت تعادل صفر می‌شود. پس نمودارهای نوعی مسئله ما باید بفرم زیر باشند.
img/daneshnameh_up/b/b0/mph0083f.gif
حال معادله را چگونه حل كنیم:
می‌دانیم انتگرال سمت چپ خواهد بود.
از بحثهایی كه شد پیداست كه
img/daneshnameh_up/a/af/mph0083g.gif
پس از آنجا كه تابع معكوس، است:
اگر به جواب دقت كنید می‌بینید كه برای لحظه صفر:
امّا زمان تعادل چه وقتی است؟
از آنجا كه است وقتی می‌شود كه صفر شود یعنی. یعنی زمانهای خیلی دور. (در اصل هیچ وقت)
اگر بخواهیم بدانیم در زمان بطور نسبی چقدر به نزدیك شده رابطه زیر مناسب است:
حال اگر زمانرا اینگونه تعریف كنیم:
زمانی است كه اگر سپری شود مقدار نسبت فوق
خواهد شد. پس یك راه اندازه‌گیری، اندازه‌گیری یعنی مدت زمانی است كه فاصله دما تا دمای تعادل نسبت به فاصله اولیه‌اش،‌ باشد.


مثال


طبق رابطه نیوتن كه جرم و نیروی وارد بر جسم است. فرض كنید جسمی با سرعت اولیه در محیطی وارد شود كه به آن مقاومت اصطكاكیوارد شود. سرعت و مكان آن را برحسب زمان بدست آورید.
حل.
بدیهی است كه حالت نهایی خواهد بود یعنی اصطكاك جسم را متوقف می‌كند.
این بار همان زمان رسیدن به سرعتی ثابت یعنی حالت تعادل بینهایت است. امّا برای مكان خواهیم داشت:
می‌بینید كه در موقع تعادل مكان جسم هم بینهایت دور است.
یكی از كاربردهای انتگرال در تعریفی مناسب برای میانگین كمیات است.
فرض كنید تعدادی میله به طولهای مختلف و جرمهای مختلفداریم كه هر میله‌ای دارای چگالی جرمی طولیاست و این چگالی در تمام میله یكنواخت است. حال فرض كنید بخواهیم میله به طول (مجموع طول میله‌ها) و جرم(مجموع جرم میله‌ها) بسازیم بطوریكه از جنسی با چگالی یكنواخت باشد. مقدار این چگالی طولی چه خواهد بود؟
واضح است كه
img/daneshnameh_up/5/5c/mph0083h.gif
اگر بنویسیم آنگاه
این را می‌توان میانگین كمیت تعریف كرد یعنی آن چگالی است كه اگر كل طولها با آن ساخته شود جرم كل را به ما می‌دهد. .
حال فرض كنید جای چند میله، یك میله داریم منتها چگالی نقاط مختلف آن با هم فرق دارد. یعنی. با این حساب جرم قطعه‌ای به طول بر روی میله در مكان خواهد بود:
img/daneshnameh_up/b/b0/mph0083i.gif
بنظرتان در اینجا میانگین را چگونه تعریف كنیم؟
در اینجا است. پس تعریف مناسب برای مثلاً میانگین تابعدر بازه می‌تواند باشد:

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 11 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

نمرات معادلات دیفرانسیل دانشگاه آزاد بجنورد

نمرات از 6 نمره می باشد.

38801926

2.5

38900553

5.5

38800033

1

38801376

6

38800107

1.25

38801360

5

38801583

2

38900850

6

38801783

4

38800456

4.5

38800027

5

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 10 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
هر رادار شامل یک آنتن گیرنده و یک آنتن فرستنده میباشد
در این گونه از رادار ها به ازای هر آنتن فرستنده آنتن گیرنده هم وجود دارد که از تعداد زیادی انتن فرستنده و گیرنده تشکیل شده است


و

تر کیب اطلاعات دریافتی هر کدام گیرنده ها یا حساسه های موج و کنار هم قرار دادن آنها ماتریس یا آرایه ای دو بعدی بوجود میاورد چون بیشتر دریافت پژواک های بازگشتی از هدف مهم است میتوان به ازای هر فرستنده چند گیرنده در نظر گرفت با ایتن توضیح به نحوه کشف هدف و موقعیت یابی در این رادار ها نگاه میکنیم
این تصویر ماتریس گیرند های رادار در یک فریم میباشد که خالی از هر گونه پژواک است

اگر به ازای امواج ارسالی بهترین حالت از امواج دریافتی را معادل رقم 2 و رنگ سفید در نظر بگیریم و رقم 0 را رنگ سیاه و مکانهای بدون بازگشت
این تصویر نشانگر پالسهای بازگشتی از اهداف و یا اسمان است که دارای مقدار زیادی گین میباشد و اهداف در ان به وضوح دیده نمیشوند
که بصورت تصویر سیاه و سفید از صحنه مورد مشاهده رادار نشان داده شده است.و اهدافی که دور آن خط قرمز کشیده شده است اهدافی در فاصله دورتر هستند که براحتی قابل مشاهده نیستند.


حالا به تصویر رقمی گین ها نگاه کنید (گین مشابه همان پارازیت یا نویز میباشد ) در آن رقم های دو را مشاهده میکنید و ارقامی که کمتر از آن هستند حال با استفاده از برنامه ای اعداد ماتریس را میخوانیم و به ازای رقم های کمتر 0.5 عدد 0 قرار میدهیم ماتریس رقمی دست آمده این گونه است

که تصویر آن نیز بدین شکل است


بدین روش با استفاده از چندین گیرنده به تعداد زیاد توانسته ایم از امواج بازگشتی رادار تصویر سازی کنیم که به همین ترتیب هرچه تعداد خانه های ماتریس گیرنده های ما بیشتر باشد تصویر بدست واضح تر خواهد بود به حدی که میتواند شکل هواپیما را روی صفحه رادار نشان دهد.
برای یک حالت واقعی احتمالا فیلمی از تصویر رادار با 60 تا 30 فریم بر ثانیه خواهیم داشت که برنامه موقعیت یابی ما برای رصد اهداف و تعیین موقعیت آن در صفحه رادار باید 60 تا 30 بار در ثانیه محاسبات خود را روی این ماتریس ها انجام دهد (یعنی هر ماتریس بین 60 ت30 بار در ثانیه مجددا عدد گذاری میشوند)نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 10 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

پشت درهای مرکز پژوهش‌های نوکیا، پروژه‌هایی در حال بررسی است که دنیای گوشی‌های همراه را متحول خواهند کرد، مانند گوشی‌های الاستیک که محیط را درک می‌کنند و با لامسه با شما ارتباط برقرار می‌کنند.
فکر می‌کنید با این سرعتی که فناوری امروز در حال پیشرفت است، 10 سال دیگر چه نوع تلفن همراهی در دست داشته باشید؟ شاید یک صفحه پهن شده روی دستتان که تغییر شکل می‌دهد، محیط را درک می‌کند و با استفاده از حس لامسه با شما ارتباط برقرار می‌کند و مثلا به شما فیدبک می‌دهد. شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی است؟ اما در واقع این تنها بخش کوچکی از ایده‌هایی است که در پشت درهای بسته مرکز تحقیقاتی نوکیا واقع در کمبریج انگلستان، در حال بررسی است و شاید در آینده‌ای نه چندان دور در دستان ما باشد!

این محققین در حال حاضر روی پروژه‌هایی مانند پوست الکترونیک الاستیک، حس‌گرهای نانو و تجربه الکترولمسی کار می‌کنند که هر یک از این پروژه‌ها شاید آینده فناوری گوشی‌های همراه را تغییر دهد.

حس‌گرهای نانو به کاربر امکان نظارت مستقیم بر محیطی را میدهد که در آن قرار گرفته است؛  مثلا این که چه مقدار آلاینده در هوا وجود دارد یا چه آلاینده‌هایی در اطراف می‌توانند مواد غذایی را آلوده کنند. شاید بتوان آن را مشابه یک بینی مصنوعی دانست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 10 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

در کشور زیبا و باستانی ایران عمارت های زیبایی بر جا مانده از گذر تاریخ  وجود دارند که هر ایرانی علاقه مند به تاریخ و تمدن و زیبایی کشورش حتی اگر موفق به دیدن آن ها نشده باشد اما می داند که چه جاهایی مامن تاریخ وطنش است. اما دیدن سایر بنا های زیبا در دنیا  و داشتن اطلاعات درباره آنان نیز خالی از لطف نخواهد بود.
به گزارش بانکی دات آی آر، به گواه تاریخ  بناها و عمارت هایی که در طول سالیان دراز ساخته شده است، هر یک در جهت نشان دادن قدرت  , هنر و توانایی ملی آن کشور به کار گرفته می شده است.در حال حاضر بسیاری از کشور ها و مناطق دنیا شاهد زیبایی های به جا مانده از این دوران است. در این جا  تلاش می شود شما را با 10عمارت زیبا از هزاران هزار بنای ساخته شده در دنیا آشنا کنیم.


1.    کاخ ورسای ، پاریس

کاخ ورسای یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری در کشور فرانسه  است . در سال 1982 کار ساخت این کاخ به پایان رسیده است. باغ بسیار زیبا و دیدنی وتالار آینه آن در کنار عظمت کاخ با هنر های مجسمه سازی همراه است و جلوه ای خاص به این بنا داده است. عظمت این کاخ برای اهل فرانسه و تاریخ شناسان یاد آور پادشاهی لویی چهاردهم است که در آن زمان فرانسه از قدرت بالایی برخودار بود.

 

2.    بنای الحمراء، اسپانیا
بسیاری معتقدند بنای الحمراء زیباترین مکان ساخته شده مسلمانان می باشد. الحمراء در شهر گراندا اسپانیا واقع شده است. مشهورترین جاذبه گردشگری در اسپانیا همین بنا به شمار می رود و الحق که زیبایی آن شایسته این استقبال است. کار بسیار سخت وهنرمندانه این بنا بر روی چوب و واقع شدن آن در کنار گذرگاه زیبای آبی ،احساسی از آرامش و صلح را بر روح انسان جاری می کند. این نمونه زیبا و آرامش بخش گوشه ای از معماری اسلامی است.

 3.    قلعه الحصن یا قلعه کردان، سوریه
یکی از شاعران بنام انگلیسی ، تی اس الیوت لارنس از این قلعه به عنوان بهترین بنای مقدس و قابل ستایش یاد می کند. این قلعه در مسیر تنها شاهراه شهر آنتاکیا تا بیروت و دریای مدیترانه واقع شده است.  معماری دفاعی این قلعه که سال ها پیش ساخته شده است ستودنی است.

 


4.    قصر شون برون (Schonbrunn) ، وین استرالیا
بسیاری معتقدند که  این قصر یکی از زیباترین قصرها در قاره اروپا است.این بنا در سال 1659 خانه یکی از نجیب زادگان آن زمان بود. امروزه به عنوان یک اثر هنری بسیاری از آن الگو برداری می کنند و از دیدن زیبایی های آن لذت می برند.

 

 


5.    قصر پراگ، پراگ پایتخت چک
قصر پراگ بزرگترین بنای متعلق به قرون وسطی در اروپا است که هم اکنون کاخ ریاست جمهوری کشور چک به شمار می رود. حضور بنا های متعددی از کلیسا و اقامتگاه ها در کنار این بنا نشان از آن دارد که در طی تاریخ  این بنا به دست بسیاری از مردمان از جمله مهاجمان به آن افتاده است. به عبارتی دیوار های این قصر شاهد گذر بخشی از تاریخ این کشور بوده است که هم جنگ و خونریزی و هم تکریم و احترام را به خود دیده است.

 
6.    شهر ممنوعه، پکن
شهری کامل که با دیوارهای کاخ محصور شده است. بخش اعظمی از  بنا با چوب ساخته شده است و از پس قرن ها و جنگ ها و حوادث طبیعی همچنان پا برجاست.در این کاخ اتاق های بسیاری وجود دارد که آثار هنری و وسایل و مبلمان های اصل در آن ها به چشم می خورد. البته به دلیل محافظت از این وسایل می توان آن ها را از پشت شیشه ها دید.

 
7.    برج لندن، لندن

دیواره های این قصر گذر طولانی ای از تاریخ را شاهد بوده اند. تنها چند دقیقه ای قدم زدن در محوطه و تالار های آن روحی از تاریخ گذشته این کشور را به شما القا خواهد کرد.هم اکنون این بنا محلی برای نگهداری جواهرات سلطنتی گذشته و دست نوشته های تاریخ سپری شده است.

 
8.    قلعه ویندسور، انگلستان
این مکان محل اقامت خانواده سلطنتی انگلیس است و بزرگترین کاخی محسوب می شود که تا به حال توسط این خانواده ساخته شده است. در واقع بیش از 900 سال پیش این مکان توسط خانواده سلطنتی آن زمان ساخته شده است و از آن زمان تا به حال محل زندگی آنان بوده است. تنها بعضی بخش های کاخ  برای بازدید عموم باز است. بخش اعظمی از این کاخ با چوب ساخته شده و بسیار زیبا طراحی گردیده است.

 


9.    قلعه سن فیلیپ، کاتاجنا در کلمبیا
این کاخ در سال 1533 ساخته شده است و گویی طبیعت جهان را در خود جمع کرده است.این قلعه برای مقابله با مهاجمان ساخته شده  و مهندسی آن به علت قابلیت های بالای دفاعی بی نظیر است. وسعت آن انسان را به تحیر وا می دارد و تونل های زیرزمینی بسیاری دارد که بخش های مختلف قلعه را به هم متصل می کند.

 

 


10.    آلکازار، اسپانیا
این قلعه بر روی تپه ای ساخته شده است که از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما دید بسیار زیبایی دارد و منظره زیبا ولذت بخشی را می توان از آن شاهد بود. هم اکنون این مکان موزه و محل جمع آوری مطالب و سرگذشت ارتش اسپانیا است. باستان شناسان بر این باورند که این قصر در قرن 12 ساخته شده است و با توجه به موقعیت آن به نظر می رسد که با هدف تسلط به محیط اطراف و امکان دفاع از موقعیت خود  بنا شده است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 9 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
کارشناس امور قراردادهای دانشگاه امیرکبیر از همکاری این دانشگاه با سازمان فضایی کشور در زمینه ساخت ماهواره خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد طراحی ماهواره AUT SAT یا "آت ست" به پایان رسیده و وارد فاز ساخت این ماهواره شده ایم.

شاهرخ مهدوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیتهای این دانشگاه در زمینه ساخت ماهواره افزود: دانشگاه امیرکبیر قراردادی با سازمان فضایی منعقد کرده که بر اساس آن ماهواره AUT SAT یا "آت ست" طراحی و ساخته می شود.

وی اظهار داشت: فعالیت در زمینه ساخت ماهواره مذکور آغاز شده و در این راستا فاز طراحی آن به پایان رسیده است و هم اکنون وارد فاز ساخت آن شده ایم.

مهدوی تاکید کرد: ماهواره AUT SAT در حدود 70 تا 80 کیلوگرم وزن دارد و مشاهده زمین و ارزیابی محصولات کشاورزی از قابلیتهای این ماهواره به شمار می رود.

دکتر علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در گفتگو با مهر از طراحی و تولید ماهواره توسط محققان این دانشگاه خبر داد و گفت: یکی از سه طرح ماهواره ای کشور توسط گروهی از محققان دانشگاه امیرکبیر در حال طراحی و ساخت است که در آینده به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: تعداد زیادی از محققان دانشگاه امیرکبیر در تخصصهای مختلف برق، کامپیوتر، هوا و فضا، پلیمر و ... در این پروژه همکاری می کنند تا این ماهواره به بهره برداری برسد.

رئیس دانشگاه امیرکبیر در توضیح کاربرد این ماهواره بومی به مهر گفت: این ماهواره برای ارزیابی سوانح طبیعی مانند زلزله، خشکسالی، کشاورزی و ... استفاده خواهد شد و می تواند کمک قابل توجهی به کاهش تلفات در این حوادث کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 8 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()
آخرین ارقام دستمزد  هنرپیشه ها، که برخی به گفته خودشان و برخی از زبان علی سرتیپی پخش کننده،سینمادار و تهیه کننده سینمای کشور  و برخی به نقل از منابع آگاه است ،  به این شرح می باشد:

1)مهناز افشار:


آخرین دستمزد وی، 40 میلیون تومان برای بازی در فیلم "پوپک و مش ماشالله" است. البته "منیژه حکمت" تهیه کننده این فیلم در زمان اکران این فیلم اعلام کرده بود که به واسطه دوستی اش با افشار دستمزد پایینی را به وی داده است!

2)لیلا حاتمی:


دستمزد وی بالای 50 میلیون تومان است.

3)الناز شاکر دوست:


مبلغ دستمزد وی برای بازی در هر فیلم 40 میلیون تومان است.

4)مریلا زارعی:


دستمزد وی 40 میلیون تومان است.

5)علی صادقی:


سرتیپی گفته است که وی برای بازی در یک سکانس 3 روزه گفته است که 40 میلیون تومان می گیرد ولی با کمی صحبت با او ظاهرا صادقی به سرتیپی تخفیف داده است.

6و 7)بهرام رادان و محمدرضا فروتن:


این بازیگران تمایلی برای بازی در فیلمهای تجاری ندارند ولی برای بازی در اینگونه فیلمها رقم بین 70 تا 80 میلیون تومان می گیرند اما برای فیلمهای هنری رقم پایین تری می گیرند.

8و 9)رضا عطاران و امین حیایی:


علی سرتیپی که از جمله پخش کننده های فیلم سینمای ایران است در گفتگو با زندگی ایرانی در مورد دستمزد عطاران چنین می گوید:

عطاران ارقام متفاوت بنا بر شرایط متفاوت دارد. او برای بازی در یک فیلم رقم 30 میلیون تومان گرفته و همزمان در فیلمی دیگر قرارداد 60 میلیون تومانی امضا کرده است وی در ادامه اضافه می کند که حیایی هم به همین شکل است.

9)هدیه تهرانی:


سرتیپی حضور هدیه تهرانی را تضمین فروش فیلم و بازگشت سرمایه می داند. او می گوید حاضر است برای بازی هدیه تهرانی در یک فیلم 100 میلیون تومان پول بدهد!

10)شهاب حسینی


دستمزد خود را با آنچه که قبلا در مطبوعات 40 میلیون تومان عنوان شده بود متفاوت دانست و البته قبلا در گفتگویی عنوان کرده بود که هر قرار دادی که بالای 40 میلیون تومان ببندد، مابقی را به مراکز خیریه خواهد داد.

11)احمد پور مخبر:


احمد پور مخبر ستاره این روزهای سینمای کمدی ایران است ،که از مسن ترین بازیگران و البته نو پاترین آنها است و  اکنون می توان عنوان پر کار ترین بازیگر  را نیز به وی داد.

ظاهرا رقم قرار داد وی برای بازی در هر فیلم حداقل 10 میلیون تومان می باشد که  بسیاری از تهیه کنندگان هم با رغبت بسیار این رقم را می پردازند و فقط مشکلشان این است که آنها باید 5_6 ماهی منتظر باشند تا بازی وی در فیلمهای مختلف تمام شود و نوبت به تهیه کنندگان جدید برسد.

12)محمد رضا گلزار:


چندی پیش خبری منتشر شد که وی برای بازی در یک فیلم رقم بین 150 تا 200 میلیون تومان پیشنهاد داده است.

13)لیلا اوتادی:


عنوان شده است که وی برای بازی در فیلم "پیتزا مخلوط" رقم 70 میلیون تومان گرفته که البته هنوز تایید نشده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

هیجان ناشی از ترس یکی از لذتهای بشر در عصر حاضر قلمداد شده است ، موج تولید فیلم ها و سریال های ترسناک و شهربازی هایی با وسائل عجیب و غریب ، بیانگر این مطلب است.


1.    جایگاه هوایی داستین( اتریش)

 

این جایگاه که  به نام "بالکن کوه های آلپ" معروف است در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا  بر روی یک صخره به بلندای 250 متر واقع شده است. چشم انداز 360 درجه آن به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا کشور اسلونی از جنوب  تا جمهوری چک در شمال را ببینند.ارتفاع این مکان حتی از آبشار نیاگارا و یا آبشار ایگازوا در برزیل هم بیشتر است.

 


2.    دورنمای اورلند( نروژ)


تاد ساندرس و تامی ویل هلسمن ، معماران این طرح با هدف ایجاد منظره ای منحصر به فرد از دریاچه اورلند در نروژ آن را بنا کردند. در انتهای این جایگاه که به سمت دره خم شده ، شیشه ای وصل شده است که منظره ای باور نکردنی را در خود منعکس می کند و برای بازدیدکنندگان لذتی وصف ناپذیر همراه با ترس را به همراه دارد.

 

3.    جایگاه هوایی گرند کانیون


این جایگاه که به شکل نعل اسب طراحی شده است در حدود 4000 پایی از سطح زمین واقع شده است . همچنین در حدود بیست متر از لبه پرتگاه به سمت دره  پیشروی کرده است. زمین این جایگاه از شیشه هایی به ضخامت 10 سانتیمتر ساخته شده است که به همین جهت بازدیدکنندگان برای ورود بدان جا باید از جوراب های مخصوص ضد خش استفاده کنند. مهندسی دقیق آن این شرایط را فراهم کرده است تا بیش از 70 تن وزن را بتواند تحمل کند و در برابر وزش بادی به قدرت 160 کیلومتر بر ساعت مقاومت داشته باشد.

 

4.    سکوی معلق در آبشار ایگازوا ( حد فاصل برزیل و آرژانتین)

منظره آبشاری به این زیبایی خود سرشار از لذت است که با نزدیک تر شدن به آن این لذت بیشتر قابل لمس است. راه رفتن بر روی پلی معلق در نزدیکی آبشار با لمس قطرات آب منظره و حسی وصف نا پذیر را به همراه خواهد داشت.

 

5.    برج آسمان اوکلند (نیوزلند)

 

برج آسمان اوکلند به ارتفاع 328 متر بلندترین برج واقع درنیمکره جنوبی زمین به شمار می رود. 2000 تن تیر آهن ، 660 تن مصالح آهنی و 15000 مترمربع بتن استفاده شده تا این بنا بر پا شود. در مقابل 200 کیلومتر بر ساعت  باد تند و بیش از 8 ریشتر زلزله مقاومت دارد . از فاصله 82 کیلومتری حتی در اوج آلودگی دیده می شود.  نکته ی قابل توجه فضای شیشه ای است که دیدی 360 درجه به شما می دهد. این دیوار گرداگرد بنا به شکل نصب شده است.

 

6. برج ایلاورا ( استرالیا)


این برج که محلی برای گام برداشتن بر مناظر بسیار زیبایی است در مدت پنج ماه ساخته شده است. بر فراز تپه های نایتس( شوالیه ها) در غرب منطقه کوهستانی رابرتسون در استرالیا این بنا ساخته شده است. اتفاع آن از سطح زمین 25 متر است که به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا به این منطقه باران خیز و سر سبز دیدی کامل داشته باشند.

 

7.  چشم انداز دره ای در سوییس

این جایگاه که تا پایان سال 2010 تکمیل و به پایان می رسد مناظر زیبایی از سوییس را در زیر پای خود دارد. در این جایگاه از نماد هایی زیبایی که در فرهنگ و ادبیات وجود دارد بهره برده شده است و مسلما به زیبایی طبیعت آن می افزاید.

 

8. خانه ای به سوی بیکران از فراز تخته سنگ( وینسون آمریکا)

این خانه کوچک به در سال 1959 ساخته شده است. این بنا تلفیقی از معماری منحصر به فردی است  که در اتاق ها و دیوارها و محل خرید آن به کار رفته است . معمار این بنا که الکس جردن نام دارد . این جایگاه که یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا محسوب می شود در منطقه ای به نام گرین اسپرینگ ( بهار سبز) در وینسون آمریکا واقع شده است. این خانه که چشم اندازی به سوی بی نهایت دارد چندین متر بدون هیچ ستونی بر روی دره ای واقع شده است. 3000 پنجره نیز با کار دست در آن ساخته شده است تا  چشم انداز زیباتری را ایجاد کند.

 

9. بالکن آیل ( ایتالیا)

در باغ های قلعه ترانتمنسون این مکان هیجان انگیز را خواهید یافت. معمار این بنا متیو تون نام دارد و چشم انداز زیبایی را از این منطه برای بازدید کنندگان خود رقم زده است.

 

10. بر فراز تایرول(اتریش)

این سازه مسطح در ارتفاع 3000 متری از سطح دریا در استابیو کلکیر واقع شده است . با به کار رفتن آهن هایی خاص که مقاومت جایگاه را نسبت به هوای خاص منطقه تنظیم می کند، شما می توانید 9 متر از لبه پرتگاه به سمت طبیعت رفته و از مناظر منطقه لذت ببرید.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

همان طور که ابر کامپیوتر ها و کامپیوتر ها سیری از تغییر و تحول را شاهد بوده اند ، لوازم جانبی و کمکی آن ها از جمله ماوس کامپیوتر نیز دچار تغییرات بسیار شده است.


به گزارش بانکی دات آی آر، در ذیل تصاویری از تغییر و تحول ماوس های تولیدی شرکت اپل که یکی از مهم ترین شرکت های تجاری در زمینه تولید آن  بوده و هست آمده است. به تناسب سن و یا سال هایی که با کامپیوتر کار کرده باشید این تصاویر می تواند برای شما یادآور خاطراتی از گذشته باشد و یا شما را به تعجب واداشته و از دیدن آن ها شاید هم لبخندی به لب آورید.


مسلما سیر تحولی که از این باب صورت گرفته بسیار محسوس است و هر روزه استفاده از این قطعه کوچک برای ارتباط هر چه بیشتر با کامپیوتر آسان تر شده است.

و اما از تولیدات شرکت اپل در زمینه ماوس باید گفت ، که این شرکت از اولین شرکت هایی به شمار می رود که به صورت تجاری و برای تامین این محصول برای مشتریان خانگی و اداری فعالیت خود را آغاز کرد. سال ها اپل به عنوان یکی از تولید کنندگان موفق به علت تنوع و خلاقیتی که به کار می برد در این عرصه باقی ماند.

شاید یکی از مواردی که ماوس ها ی این شرکت را از سایرین مستثنی می کرد، دارا بودن تک دکمه بر روی آن بوده است. تا سال 2005 که شرکت با ارائه طرحی جدید ماوسی را به بازار ارائه کرد که قابلیت برنامه ریزی با 4 کلید را داشته و مرورگر  توپی شکلی که وسط آن واقع شده بود(Scroll ball) در جهت رفاه مشتریان نظر بسیاری را جلب کرد.

کلیه تولیدات شرکت از ابتدا بر اساس ساختار مکانیزه اجرا شده و این خود یکی دیگر از دلایل موفقیت این شرکت به شمار می رود.


با دیدن عکس های زیر سفری بر تاریخچه تولید ماوس خواهیم داشت.


1983: لیزا ماوس

 


1984: مکینتاش ماوس

 

 

1993: ماوس گذر رومیزی  ll اپل

 

1998: ماوس USB اپل

 

2000: اپل پرو ماوس

 

2005: مایتی ماوس اپل

 

2009: مجیک ماوس اپل

 

 

2010 و فراتر از آن: لایی لمسگر مجیک اپل

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

بولوتوث ، تکنولوژی بدون سیم است که به کامپیوتر های شخصی، لپ تاپ و تلفن های موبایل یا هر دستگاه دیگری که قابلیت اتصال به بولوتوث را داشته باشد این امکان را می دهد که با دستگاه دیگر ارتباط برقرار کرده و در حد فاصل کم ( در حدود 10 متر ) اطلاعات مورد نیاز را به هم منتقل کنند.

بلوتوث برای انجام این کار از امواج رادیویی استفاده می کند. امنیت بالا و ارزان بودن این کار از مزایای آن به شمار می رود و عدم احتیاج به سیم از مزایای کار محسوب می شود.
به گزارش بانکی دات آی آر، علاوه بر همه این نکات، هزاران مطلب جالب توجه دیگر در رابطه با بلوتوث هست که با بعضی از آن ها آشنا می شویم.


1.    تاریخچه بلوتوث به زمان هارولد بلاتاند ( پادشاه قرن دهم میلادی دانمارک ) باز می گردد. وی همان کسی که در اتحاد نروژ و دانمارک نقش داشته است.


2.     تیم مشهور آندرتی سبز، تیمی صاحب نام در گذشته ای نه چندان دور، حین مسابقات از این تکنولوژی بهره می بردند.


3.    بر اساس تحقیقات انجام شده میزان استفاده کنندگان از بلوتوث ، تنها در سال 2006، به بیش از یک میلیارد رسیدند.


4.    تحلیلگران پیش بینی می کنند که که یک سوم ماشین های جدید در دنیا با امکان بلوتوث تولید خواهند شد.


5.    تعداد زیادی از تجهیزات پزشکی مجهز به جدیدترین بلوتوث ها برای بیمارستان ها و مراکز درمانی تولید شده اند که به نگهداری و مراقب از بیماران کمک می کنند.

6.    آخرین نسخه های مدرن بلوتوث این امکان را به دستگاه شما می دهند تا مطالب مورد نظر خود را حتی بر روی صفحه تلویزیون بتوانید مشاهده کنید. این کار از طریقسیستم بلوتوث لب تاپ ها یا تلفن های همراه و اتصال آن به شبکه های تلویزین امکان پذیر است.


7.    در حال حاضر گرفتن پرینت اطلاعات نیز بدون سیم امکان پذیر است! این کار نیز از طریق بلوتوث ممکن خواهد بود. در واقع از طریق بلوتوث است که موبایل یا کامپیوتر به پرینتر وصل شده و اطلاعات لازم را می توان پرینت گرفت. حتی این قابلیت پیشرفته در پرینترهای خانگی نیز امکان پذیر است و با یک اتصال ساده موبایل یا کامپیوتراز طریق بلوتوث می تواند تصویر کاملا شفاف و رنگی را در اختیار شما بگذارد.


8.    بلوتوث های جدید با قابلیت اتصال همزمان به چند دستگاه نیز تولید شده است. این بدین معناست که این بلوتوث های جدید همزمان هم به گوشی شما و هم به کامپیوتر شما وصل می شوند و می توانند اطلاعات را جابه جا کنند.
9.    یکی از پرطرفدار ترین بلوتوث ها در سال های اخیر ، بلوتوث های " hands free" بوده است اما درحال حاضر بلوتوث هایی با قابلیت به اجرا آوردن تصاویر سه بعدی بوی سبقت را از آن ها ربوده است.


10.    استفاده بیش از اندازه از بلوتوث برای سلامتی ضرر دارد. زیرا بلوتوث از امواج رادیویی مایکروی با طول فراکانس 2.4 گیگاهرتزتا  2.4835 گیگاهرتز استفاده می کند و خروجی رادیویی آن به ترتیب برای نوع 1 ، نوع 2 و نوع 3 بلوتوث ها ، 100 mW،2.5mW، 1mW است. نوع 1 به همان میزانی است که در گوشی های تلفن همراه به کار می رود. نوع 2 و 3 در رده پایین تری نسبت به یک هستند  و بنابراین خطر کمتری نسبت به گوشی همراه دارند.


11.     آینده ای که می توان برای دستگاه های موبایل درنظر گرفت، امکان پخش برنامه های تلویزیونی از طریق آن است. این کار با امکان پخش در گوشی های موبایل آغاز می شود و قابلیت ارسال تبلیغات با جنبه های خبری آن در این زمینه پررنگ تر خواهد بود.بهترین شرکت ها برای اجرایی کردن این طرح شرکت های موتورولا و بلک بری هستند.


12.    آخرین نسخه بلوتوث موجود در بازار در حال حاضر در نقش یک ارباب عمل می کند که می تواند با حداکثر 7 دستگاه در نقش همراه ارتباط داشته باشد. این 8 دستگاه ( یک ارباب + 7 دستیار) ، "پیکونت " نام دارد. هر گونه داده اطلاعاتی ای می تواند بین ارباب و دستیار جابه جا شود. ولیکن این تغییر و جابه جایی به سرعت از یک دستیار به دستیار دیگر منتقل می شود همانند دست به دست کردن تا بتواند گیرنده اطلاعات بیشتر در هر لحظه باشد و به تقاضای آن پاسخ دهد. به عبارتی ساده تر به هر میزان حجم اطلاعات در ترافیک گیرنده نخواهد ماند و با جابه جایی و محول کردن بخش به بخش اطلاعات علاوه بر سرعت انتقال میزان بالایی از اطلاعات جابه جا می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

 


الیزابت وارن، سوز اورمان، ماریا شریور و شیلا بیر و دیگر شش زن در لیست 10 زن برتر در حیطه مالی هرکدام به نوعی در اقتصاد تاثیرگذار بوده اند.

به گزارش بانکی دات آی آر ، نقش برجسته آنها در حالیکه  ما در حال سپری کردن بدترین رکود طی دهه های اخیر هستیم ، اهمیت بیشتری مییابد.


مبارزه علیه زیاده روی وال استریت
شیلا بیر، رئیس شرکت بیمه سپرده گذاری فدرال
مری شایپرو، رئیس کمیسیون اوراق بهادار و مبادلات سهم


بیر رئیس مصمم و سخنور شرکت بیمه سپرده گذاری فدرال(تصویر سمت چپ) یکی از معدود افرادی بود که مشکلاتی که منجر به رکود بازار اعتبارات شد و  در سیستم مالی دنیا گسترش پیدا کرد را پیش بینی کرد. درحالیکه واشنگتن درحال وضع قوانین جهت جلوگیری از یک بحران مالی دیگر است، او به همراه الیزلبت وارن و  مری شایپرو (تصویر سمت راست) رئیس کمیسیون اوراق بهادار و سهم که مدت بیست سال است که جز طلایه داران نظام نامه های مالی بوده و پیش از این منصب ریاست در چهار دوره ریاست جمهوری خدمت نموده است در حال تلاش برای بهبود این اوضاع نابه سامان هستند. آنها همچنین می کوشند تا از تکرار یک بحران جلوگیری کرده و راهی را که دولت برای نسل آینده پشتیبانی میکند را شکل دهند. در جلد مجله ماه می تایم به این سه زن لقب کلانترهای جدید وال استریت داده شد.

حمایت از مصرف کننده
الیزابت وارن، رئیس هیئت کنگره ای نظارت بر برنامه کمک به سرمایه های در حال خطر


یکی از مولفه های قانون اصلاح وال استریت و حمایت مصرف کننده دیوان حمایت مالی مصرف کننده است، که استاد حقوق دانشگاه هاروارد، الیزابت وارن به هدایت آن خواهد پرداخت که البته این طرح ایده خود اوست. این گروه حافظ مصرف کننده علاقمند به حمایت از آمریکایی ها در برابر اقدامات مالی ناعادلانه و سودجویانه میباشد و درصدد است تا اطلاعات دقیق و روشن برای خانواده ها و مشاغل کوچک ارائه دهد تا مطمئن شوند که وامهای بانکها، رهن ها و کارتهای اعتباری منصفانه و قابل پرداخت هستند. به بیان دیگر این دیوان درصدد است تا مصرف کنندگان را در اولویت قرار دهد.

سواد مالی
موریل سیبرت، مدیر اجرایی موریل سیبرت و همکاران


شاید شما سیبرت را بشناسید  اولین زن در حوزه مالی علاقمند به موضوع زنان و تجارت. او اولین زنی است که در بورس نیویورک صاحب کرسی شد(1967)، اولین زن در سمت ناظر در بانکداری ایالت نیویورک(1977) ، و شرکتی که او تاسیس کرد، موریل سیبرت و همکاران اولین بورسی است که با حضور ملی منحصرا در اختیار زنان است. او همچنین شبکه ی Women's Financial را تاسیس کرد تا به زنان کمک کند تا سرمایه گذاریهای مطمئنی انجام دهند. و اما چیزیکه شاید شما در مورد او ندانید: او می خواهد سواد مالی را از خود به ارث بگذارد. او با تلاش بی وقفه درصدد است تا برنامه سواد مالی اش ملی اش شود( این برنامه اکنون در دبیرستانها حضور دارد). آمار نشان می دهد که 92میلیون آمریکایی به دانش شخصی مالی خود نمره C، D یا F داده¬اند.


رهایی از قرض
سوزان کیتینگ، رئیس و مدیر اجرایی سرمایه¬گذاری ملی برای مشاوره اعتبارات


شاید لزوما شما او را نشناسید اما سازمانی که او مدیریت میکند را میشناسید   سرمایه گذاری ملی برای مشاوره  اعتبارات. بزرگترین و قدیمی ترین سازمان غیر تجاری مشاوره اعتبارات. آژانسهای این سازمان به حدود 4میلیون نفر آمریکایی درسال 2009 با وجود آشفتگی در بازار بورس و رکود اقتصادی ارائه خدمت کردند.

قدرت بخشی و الهام دهی
ماریا شریور: "قومیت یک زن همه چیز را تغییر میدهد."


ماریا شریور،میزبان کنفرانس ملی زنان، زن شماره یک کالیفرنیا، در تلاش است تا به زنان تلقین کند تا به نحوی خود را عوض کنند که "معمار تغییر" خود باشند.  گزارش او این دستاوردها را شرح می دهد: زنان 50% نیروی کار امروز را تشکیل می دهند، 40% زنان شاغل در منصب مدیر و کارشناس هستند، زنان صاحب 50% ثروت شخصی هستند و بیش از 80% خرید مصرف کنندگان را تشکیل می دهند. از هر 10 خانواده آمریکایی  در 4 خانواده مادران نان¬آوران خانه هستند.


اندرز مالی
سوز اورمان (تصویر سمت چپ)، مجری برنامه  " "Suze Orman Show در شبکه CNBC
جین چتزکی(تصویر سمت راست) ویراستار مالی برنامه "Today Show"

سالهاست که اورمان و چتزکی در حال آموزش آمریکاییها و دادن اندرزهای مالی از بودجه ریزی تا بازنشستگی هستند. هرکدام از این کارشناسان مالی رویکرد خود را دارند ( چتزکی  بیشتر روشمند است؛ اورمان حلال مشکلات مالی). اما راهنمایی آنها همیشه مورد علاقه میلیونها بیننده و خواننده است. اورمان و چتزکی هردو مولفان پرفروشی هستند و هر کدام هفت کتاب نوشته اند.پس¬انداز پول
کاترین فینی
استفانی نلسون

از آنجائیکه آمریکاییهاهمیشه به دنبال معاملات در هر چیزی از لباس تا غذا هستند، این معاملات را با کمک دو پس انداز کننده موفق،  کاترین فینی اولین وبلاگ نویس برای دریافت کتاب از یک انتشارات معتبر( چگونه طراح بودجه باشیم) و استفانی نلسون نویسنده نیویورک تایمز ، پیدا میکنند. فینی بیش از 10000دنباله رو در توئیتر دارد؛ سایت نلسون   couponmom.com با افتخار 2.5 میلیون کاربر دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

 

پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، مردم كوهدشت لرستان به سراغ عابر‌بانك‌های شهر رفتند.

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 3 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

Leonhard Euler
Leonhard Euler 1707-83

پایه لگاریتم طبیعی (~ 2.71828)، اولین بار توسط لئونارد اولر (Leonhard Euler 1707-83) یکی از باهوشترین ریاضی دانان تاریخ ریاضیات مورد استفاده قرار گرفت. در یکی از دست خطهای اولر که ظاهرا" بین سالهای 1727 و 1728 تهیه شده است با تیتر Meditation on experiments made recently on the firing of cannon اولر از عدی بنام e صحبت می کند. هر چند او رسما" این نماد را در سال 1736 در رساله ای بنام Euler's Mechanica معرفی میکند.

در واقع باید اعتراف کرد که اولر کاشف یا مخترع عدد e نبوده است بلکه سالها قبل فردی بنام جان ناپیر (John Napier 1550-1617) در اسکاتلند هنگامی که روی لگاریتم بررسی می کرده است بحث مربوط به پایه طبیعی لگاریتم را به میان کشیده است. فراموش نکنید که شواهد نشان میدهد حتی در قرن هشتم میلادی هندی ها با محاسبات مربوط به لگاریتم آشنایی داشته اند.

در اینکه چرا عدد ~ 2.71828 بصورت e توسط اولر نمایش داده شده است صحبت های بسیاری است. برخی e را اختصار exponential می دانند، برخی آنرا ابتدای اسم اولر (Euler) می دانند و برخی نیز میگویند چون حروف a,b,c و d در ریاضیات تا آن زمان به کررات استفاده شده بود، اولر از e برای نمایش این عدد استفاده کرد. هر دلیلی داشت به هر حال امروزه اغلب این عدد را با نام Euler می شناسند.

اولر هنگامی که روی برخی مسائل مالی در زمینه بهره مرکب در حال کار بود به عدد e علاقه پیدا کرد. در واقع او دریافت که در مباحث بهره مرکب، حد بهره به سمت عددی متناسب (یا مساوی در شرایط خاص) با عدد e میل میکند. بعنوان مثال اگر شما 1 میلیون تومان با نرخ بهره 100 درصد در سال بصورت مرکب و مداوم سرمایه گذاری کنید در پایان سال به رقمی حدود 2.71828 میلون تومان خواهید رسید.

در واقع در رابطه بهره مرکب داریم :

P = C (1 + r/n) nt

که در آن P مقدار نهایی سرمایه و بهره است، C مقدار اولیه سرمایه گذاری شده،r نرخ بهره، n تعداد دفعاتی است که در سال به سرمایه بهره تعلق می گیرد و t تعداد سالهایی است که سرمایه گذاری می شود.

در این رابطه اگر n به سمت بی نهایت میل کند - حالت بهره مرکب - فرمول را می توان بصورت زیر ساده کرد :

P = C e rt

اولر همچنین برای محاسبه عدد e سری زیر را پیشنهاد داد :

e = 1+ 1/2 + 1/(2 x 3) + 1/(2 x 3 x 4) + 1/(2 x 3 x 4 x 5) + . . .

یک نکته ی فوق العاده جالب: تابعی که مشتقش با خودش برابر است :

f(x) = 0

f(x) = ex

لازم است ذکر شود که اولر علاقه زیادی به استفاده از نمادهای ریاضی داشت و ریاضیات امروز علاوه بر عدد e در ارتباط با مواردی مانند i در بحث اعداد مختلط، f در بحث توابع و بسیاری دیگر نمادها مدیون بدعت های اولر است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 1 دی 1389 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic