درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ژرفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
علوم و تکنولوژی و اطلاعات عمومی
شرکت های ندا گستر صبا، پارس آنلاین، ندا رایانه، شاتل، داتک، ارتباطات فن آوا، افرانت، سرمایه گذاری اوراکل، آریا سپهر و رسپینا رتبه های اول تا دهم برترین شرکت های اینترنتی را از نظر میزان سرعت دسترسی مشترکان به خود اختصاص داده اند و به عبارتی در ارائه اینترنت به مشترکان خود کم فروشی نکرده اند.

معاون شرکت فناوری اطلاعات ایران از بومی سازی نرم افزار سنجش سرعت اینترنت توسط پژوهشگران کشورمان خبر داد و گفت: مالکیت معنوی نرم افزار ایرانی سنجش سرعت که به راحتی کم فروشی شرکتهای اینترنتی را مشخص می کند در اختیار کشورمان قرار دارد.

علی اصغر انصاری با بیان اینکه نرم افزار سنجش سرعت اینترنت امکان آگاهی از سرعت واقعی اینترنت را برای کاربر فراهم می کند گفت: با این وجود امکان کم فروشی اینترنت از سوی شرکتهای ارائه دهنده اینترنت وجود نخواهد داشت و کاربران می توانند از میزان سرعت واقعی اینترنت خود اطلاع یابند.

وی با بیان اینکه هم اکنون نمونه خارجی این نرم افزار بر روی شبکه سنجش سرعت مرکز توسعه مدیریت اینترنت کشور (متما) با 11 سرور مورد استفاده قرار گرفته است ادامه داد: حق امتیاز این محصول از یک شرکت خارجی و با امتیاز محدود خریداری شده که به دلیل قیمت بالا و محدودیت در استفاده گسترده آن، پژوهشگران کشورمان در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به سفارش شرکت فناوری اطلاعات ایران نسبت به بومی سازی نسخه مشابه آن اقدام کرده اند.

معاون شرکت فناوری اطلاعات ایران اضافه کرد: مراحل اولیه تهیه این نرم افزار انجام شده و در مرحله آزمایش قرار دارد که در صورت اتمام این مراحل، نرم افزار فوق به صورت نامحدود در شبکه قابل نصب خواهد بود تا کاربران بتوانند سرعت اینترنت خود را از نزدیک سرور آزمایش کنند.
انصاری اضافه کرد: نرم افزار ایرانی سرعت سنج اینترنت کارایی نمونه خارجی را دارد و قابل رقابت با نسخه خارجی آن است.
 
شکایت از شرکت ها برای کم فروشی اینترنت
 
معاون شرکت فناوری اطلاعات همچنین از انعقاد تفاهمنامه در سال گذشته میان این شرکت با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد تا چنانچه کاربران اینترنت نسبت به سرعت خطوط ارائه شده از سوی شرکتهای ارائه دهنده اینترنت شکایتی داشته باشند درخواست خود را به سازمان تنظیم مقررات ارائه دهند.
 
وی گفت: نتیجه تست های مردمی از سرعت در شبکه اینترنت توسط سایت مرکز توسعه مدیریت اینترنت کشور (متما) قابل دریافت است که نتیجه آزمایشات کاربران از سرعت شبکه اینترنت در خروجی سرورهای سنجش سرعت مناطق مختلف کشور مشخص شده و قابل ارائه است. بنابراین این مرکز 10 شرکت برتر اینترنتی از لحاظ سرعت و کیفیت اینترنت را در هر ماه اعلام می کند.
 
ISP های برتر مشخص شدند
 
ISP های برتر اعلام شده از سوی مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور در تیرماه جاری با توجه به متوسط سرعت و کیفیت دریافت و متوسط سرعت و کیفیت ارسال و تعداد تستهای انجام شده نشان می دهد که شرکت های ندا گستر صبا، پارس آنلاین، ندا رایانه، شاتل، داتک، ارتباطات فن آوا، افرانت، سرمایه گذاری اوراکل، آریا سپهر و رسپینا رتبه های اول تا دهم برترین شرکت های اینترنتی را از نظر میزان سرعت دسترسی مشترکان به خود اختصاص داده اند و به عبارتی در ارائه اینترنت به مشترکان خود کم فروشی نکرده اند.

در این نوع آزمایش کاربر با استفاده از مرورگر خود به سرور سنجش متصل شده و دو طرف نرم افزار سنجش با تبادل بسته های مشخصی از اطلاعات و زمانبندی ارسال و دریافت بسته‌ها متوسط سرعت اتصال کاربر را محاسبه می‌کند.
 
سرعت محاسبه شده در این حالت میزان پهنای باند استفاده نشده (ظرفیت خالی خط) در طول زمان آزمایش است، در نتیجه در صورتی که بخشی از پهنای باند موجود توسط ارتباطات دیگری اشغال شده باشد میزان سرعت محاسبه شده کمتر از ظرفیت واقعی خط خواهد بود.
 

جدول ISP های برتر تا پایان تیر ماه


 

 

این نتایج مربوط به  تاریخ 01 /04/ 13891 تا 31 /04/ 1389 است

نام ISP

متوسط سرعت دریافت

متوسط کیفیت دریافت

متوسط سرعت ارسال

متوسط کیفیت ارسال

تعداد تستها

ندا گستر صبا

914.16

49.96

312.93

13.58

45

پارس آنلاین

667.64

61.14

200.68

0.48

44

ندا رایانه

645.88

61.00

274.00

0.00

8

شاتل

550.57

60.00

928.26

7.17

23

داتک

498.00

59.00

419.00

0.00

1

ارتباطات فن آوا

333.83

71.67

301.06

0.00

18

افرا نت

214.76

49.24

183.41

0.00

17

سرمایه گذاری اوراکل

143.36

36.82

92.09

8.64

11

آریا سپهر

141.00

76.75

4440.25

0.00

4

رسپینا

32.25

58.25

769.25

0.00

4

 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

پایگاه اینترنتی Speedtest.net یکی از معتبر‌ترین مراکز بررسی و سنجش سرعت اینترنت بوده و در آن می‌توان علاوه بر مشاهده سرعت واقعی اتصال به اینترنت، آمار تفصیلی سرعت ارسال (Upload) و دریافت (Download) اکثر کشورهای جهان را رصد کرد. به استناد این سایت ما سرعت اینترنت در کشورمان را با جزئیات شهر و سرویس‌دهندگان اینترنت (ISP) بررسی و آن را با کشورهای همسایه خود مقایسه خواهیم کرد.

وضعیت اینترنت در قاره‌های جهان

بهتر است قبل از بررسی سرعت اینترنت کشور ایران، به‌طور خلاصه به وضعیت اینترنت در قاره‌ها و کشورهای جهان بپردازیم. طبق آمار، متوسط سرعت دریافت (Download) در قاره‌های جهان به ترتیب شامل قاره اروپا با ۶,۴۷ Mbps، آمریکای شمالی با ۶.۱۴ Mbps، استرالیا با ۴.۸۵ Mbps، آسیا با ۴.۳۱ Mbps، آمریکای جنوبی با ۱.۹۷ Mbps و آفریقا با ۱.۱۶ Mbps می‌شود. اما متوسط سرعت ارسال (Upload) کمی متفاوت‌تر خواهد بود، آسیا با ۱.۷۱ Mbps، اروپا با ۱.۴۲ Mbps، آمریکای شمالی با ۱.۳۴ Mbps، استرالیا با ۰.۶۴ Mbps، آمریکای جنوبی با ۰.۴۰ Mbps و نهایتاً آفریقا با ۰.۲۸ Mbps در این فهرست قرار گرفته‌اند. در بین کشورهای دنیا در سرعت دریافت، کره‌جنوبی با ۲۱.۱۱ Mb/s، ژاپن با ۱۵.۸۱ Mb/s، جزایر آلند با ۱۵.۳۷ Mb/s، لیتوانی با ۱۳.۱۸ Mb/s و سوئد با ۱۳.۰۵ Mb/s همچنان پیشتاز هستند. در سرعت ارسال لیتوانی با ۸.۸۶ Mb/s، ژاپن با ۷.۰۸ Mb/s، بلغارستان با ۵.۵۲ Mb/s، جزایر آلند با ۵.۲۹ Mb/s و لاتویا (لتونی) با ۵.۱۳ Mb/s در صدر کشورهای جهان قرار گرفته‌اند.

سرعت اینترنت در کشور ایران

متوسط سرعت اینترنت در کشور ایران بسیار پائین‌تر از سایر کشورها می‌باشد، به طوری که ایران با سرعت ۰.۴۹ Mb/s در دریافت رتبه ۱۸۷ و سرعت ۰.۱۹ Mb/s در ارسال رتبه ۱۷۶ را در بین کشور‌های دنیا به خود اختصاص داده است. در این میان به ترتیب همدان با ۰.۷۶ Mbps، گیلان با ۰.۶۹ Mbps، گلستان با ۰.۶۵ Mbps، خراسان با ۰.۶۵ Mbps، باختران با ۰.۶۴ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۶۰ Mbps، سمنان با ۰.۵۸ Mbps، خوزستان با ۰.۵۵ Mbps، فارس با ۰.۵۱ Mbps و کردستان با ۰.۴۸ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌گردند. سرعت ارسال نیز به ترتیب شامل همدان با ۰.۲۷ Mbps، سمنان با ۰.۲۶ Mbps، آذربایجان باختری با ۰.۲۵ Mbps، بوشهر با ۰.۲۵ Mbps، خراسان با ۰.۲۴ Mbps، کردستان با ۰.۲۲ Mbps، باختران با ۰.۲۲ Mbps، مازندران با ۰.۲۱ Mbps، خوزستان با ۰.۲۱ Mbps و گیلان با ۰.۲۰ Mbps می‌شود، نکته جالب و قابل تامل اینکه در این میان تهران جایی در بین ۱۰ شهر یا استان برتر چه از لحاظ سرعت ارسال و چه دریافت ندارد!

سرویس‌دهندگان (ISP) برتر کشور

همانطور که در جریان هستید در حال حاضر اینترنت توسط شرکت‌های مختلفی در کشور ارائه می‌گردد، در این میان ۱۰ شرکت IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۳۳ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۳۳ Mbps، افرانت با ۰.۲۶ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۲۵ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۲۵ Mbps، آسیا‌تک با .۰۲۴ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۲۴ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۰.۲۳ Mbps و آزادنت رسانه با ۰.۲۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت ارسال به شمار می‌روند. شرکت‌های IPM با متوسط سرعت ۱.۱۱ Mbps، اندیشه سبز خزر با ۱.۰۱ Mbps، آرین رسانه پارس با ۰.۸۷ Mbps، افرانت با ۰.۸۴ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۸۲ Mbps، تراشه سبز تهران با ۰.۷۹ Mbps، ندا گستر صبا با ۰.۷۲ Mbps، ایزایران با ۰.۷۱ Mbps، MCA General Trading با ۰.۶۴ Mbps و تکنولوژی اطلاعات با ۰.۶۳ Mbps جزء برترین‌ها از نظر سرعت دریافت محسوب می‌شوند.

اما در شهر تهران و از لحاظ سرعت ارسال، IPM با ۰.۳۲ Mbps، رسپینا با ۰.۲۹ Mbps، آریا سپهر اطلاع‌رسان با ۰.۲۵ Mbps، افرانت با ۰.۲۴ Mbps، آزادنت رسانه با ۰.۲۲ Mbps، ایزایران با ۰.۲۰ Mbps، تکنولوژی اطلاعات با ۰.۱۹ Mbps، شبکه سروش با ۰.۱۶ Mbps، ندا رایانه با ۰,۱۵ Mbps و داتک و پارس آنلاین با ۰.۱۴ Mbps پیشتاز هستند.

توجه : ممکن است با گذشت زمان اطلاعات فوق با تغییراتی جزئی (در سرعت ارسال و دریافت) همراه شود.

حال که تا حدودی در جریان جزئیات سرعت اینترنت کشور به تفصیل شهر و ISPهای مختلف قرار گرفته‌اید بد نیست مقایسه‌ای را انجام دهیم، برای این کار به سراغ کشورهای همسایه خواهیم رفت تا ببینیم وضعیت اینترنت در آن کشور‌ها به چه ترتیب است.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عراق

بغداد با متوسط سرعت ۰.۱۲ Mbps در ارسال و ۰.۶۵ Mbps در دریافت داده، برترین شهر کشور عراق محسوب می‌گردد، اما در ایران همدان که در صدر قرار گرفته است سرعت بالاتری دارد. از جمله ISPهای برتر بغداد می‌توان به VICUS S.A با ۰.۸۴ Mbps، Taide Network با ۰.۷۲ Mbps و SkyVision Holdings Ltd با ۰.۷۲ Mbps از نظر سرعت دریافت و Taide Network با ۰.۱۷ Mbps، SkyVision Holdings Ltd با ۰.۱۴ Mbps و VICUS S.A با ۰.۰۹ Mbps از نظر سرعت ارسال اشاره نمود.

اما در حالت کلی متوسط سرعت اینترنت در کشور عراق از ایران بیشتر است، به‌‌طوریکه برترین ISP عراق یعنی Newroz Telecom Ltd دارای متوسط سرعت ۰.۷۳ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت است، ولی همانطور که اشاره شد در کشور ایران، IPM با متوسط سرعت ۰.۳۷ Mbps در ارسال و ۱.۱۱ Mbps در دریافت برترین محسوب می‌گردد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با افغانستان

کابل پایتخت افغانستان با متوسط سرعت ۰.۱۵ Mbps در ارسال و ۰.۶۸ Mbps در دریافت برترین شهر از نظر سرعت اینترنت محسوب می‌گردد. برترین ISPهای کشور افغانستان شرکت‌های RUSINFONET  با متوسط سرعت ۰.۱۶ Mbps در ارسال و ۰.۵۴ Mbps در دریافت و همچنین Io Global Services Pvt با سرعت ۰.۰۷ Mbps در ارسال و ۰.۵۷ Mbps در دریافت محسوب می‌گردند. نتیجه‌گیری اینکه وضعیت اینترنت کشور ایران در مقایسه با افغانستان در حالت مطلوب‌تری قرار دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکیه

در کشور ترکیه، آنکارا با ۱.۰۶ Mbps در ارسال و ۳.۰۳ Mbps در دریافت و استان بوردور با ۱.۵۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۲ Mbps در دریافت جزء برترین‌ها به شماره می‌روند. برترین ISP کشور ترکیه، VITAL TEKNoLOJI می‌باشد که دارای متوسط سرعت ۱۳.۷۶ Mbps در ارسال و ۳۰.۰۱ Mbps در دریافت بوده و نسبت به برترین ISP کشور ما دارای سرعتی معادل ۱۳ برابر بیشتر در ارسال و حدود ۳۰ برابر بیشتر در دریافت می‌باشد. بنابراین سرعت اینترنت کشور ایران در مقایسه با ترکیه بسیار پائین‌تر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با امارات متحده عربی

در این کشور دبی با متوسط سرعت ۰.۳۹ Mbps در ارسال و ۱.۶۸ Mbps در دریافت و ابوظبی با ۰.۲۴ Mbps در ارسال و ۱.۸۶ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور Emirates Integrated با سرعت ۱.۱۵ Mbps‌ در ارسال و ۲.۹۳ Mbps‌ در دریافت محسوب می‌شود. بنابراین در حالت کلی و در مقایسه با برترین ISP کشور ما، امارات متحده عربی دارای شرایط بهتری می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با کویت

الکویت در این کشور با متوسط سرعت ۰.۸۷ Mbps در ارسال و ۲.۰۰ Mbps در دریافت پیشتاز است، برترین ISP این کشور Gulfsat با سرعت ۴.۵۷ Mbps در ارسال و ۴.۱۸ Mbps در دریافت بوده که در مقایسه با برترین ISP کشور ایران دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با پاکستان

بلوچستان واقع در کشور پاکستان با متوسط سرعت ۰.۷۸ Mbps در ارسال و ۲.۳۳ Mbps در دریافت، برترین محسوب می‌گردد. پیشتاز‌ترین ISP این کشور Brain Compute Services بوده که دارای سرعت ۴.۱۵ Mbps در ارسال و ۸.۳۰ Mbps در دریافت می‌باشد. همانطور که مشخص است برترین ISP پاکستان نیز دارای سرعتی بیشتر معادل ۴ برابر در ارسال و حدود ۸ برابر بیشتر در دریافت نسبت به IPM (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) در ایران می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با ترکمنستان

متاسفانه آماری مبنی بر ISP برتر در این کشور یافت نشد، اما Ahal واقع در این کشور با متوسط سرعت ۰.۳۱ Mbps در ارسال و ۰.۷۳ Mbps در دریافت برترین محسوب شده و تقریباً هم‌تراز با پرسرعت‌ترین شهر ایران می‌باشد. بنابراین وضعیت اینترنت در این دو کشور تقریباً مشابه می‌باشد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با آذربایجان

در این کشور باکو با متوسط سرعت ۱.۱۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۰ Mbps در دریافت پرسرعت‌ترین به‌شمار می‌رود. برترین ISP این کشور Az.StarNet LLC بوده که دارای سرعتی معادل ۱۲.۲۹ Mbps در ارسال و ۱۶.۸۱ Mbps در دریافت می‌باشد. نتیجه اینکه برترین ISP آذربایجان در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدوداً ۱۲ برابر و در دریافت ۱۶ برابر سرعت بیشتری دارد.

مقایسه سرعت اینترنت ایران با عربستان سعودی

در کشور عربستان الاخدود با متوسط سرعت ۰.۴۶ Mbps در ارسال و ۱.۸۲ Mbps در دریافت، ریاض با ۰.۳۲ Mbps در ارسال و ۲.۳۸ Mbps در دریافت و مکه با ۰.۲۷ Mbps در ارسال و ۲.۱۷ Mbps در دریافت در صدر قرار گرفته‌اند. برترین ISP این کشور یعنی Saudi Network Information داری سرعت ۹.۴۰ Mbps در ارسال و سرعت ۲۸.۹۷ Mbps در دریافت می‌باشد. مشخص است که این سرعت در مقایسه با IPM ایران در ارسال حدود ۱۰ برابر و در دریافت ۲۷ برابر بیشتر می‌باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

صنعت، تجارت و فناوری

علمی

مهندسی برق

علوم انسانی

ریاضی

 • مریم میرزا خانی مریم میرزاخانی (زاده ۱۹۷۷) ریاضیدان و استادایرانی دانشگاه پرینستون و ساکن آمریکا است.از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا [۱]و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد..[۲۰]

فیزیک

زیست‌شناسی

پژوهش‌های فضایی

علوم پزشکی

دیگران

سینما

مُد

سیاست

رسانه‌ها

ادبیات

موسیقی

معماران

غیره

ورزش

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

تبدیل لاپلاس (Laplace transform) یک تبدیل انتگرالی (integral transform) است که شاید نسبت به کارکرد تبدیل فوریه (Fourier transform) در حل مسائل فیزیکی در رتبه ی دوم قرار دارد. تبدیل لاپلاس به ویژه در حل معادلات دیفرانسیل معمولی (ordinary differential equations) که در تجزیه و تحلیل مدارهای الکترونیکی مطرح می شوند، دارای کاربرد فراوان است.

تبدیل لاپلاس (یک طرفه)  L، که نبایستی آن را با مشتق لی (Lie derivative) که آن را هم معمولاْ با L نشان می دهند اشتباه گرفته شود، به صورت زیر تعریف می شود:

 L_t[f(t)](s)=int_0^inftyf(t)e^(-st)dt,              

که  f(t) برای t>=0 تعریف می شود (Abramowitz and Stegun 1972). این تبدیل عموماً آن چیزی است که با عنوان تبدیل لاپلاس شناخته می شود، اگر چه یک تبدیل لاپلاس دوطرفه (bilateral Laplace transform) هم داریم که معمولاً به صورت زیر تعریف می شود:

 L_t^((2))[f(t)](s)=int_(-infty)^inftyf(t)e^(-st)dt            

(Oppenheim et al. 1997).

تبدیل لاپلاس معکوس به انتگرال برومویچ (Bromwich integral) معروف است و گاهاً با عنوان انتگرال ملین-فوریه (Fourier-Mellin) نیز شناخته می شود.

جدول زیر، تعدادی از تبدیلات مهم لاپلاس یک طرفه را نشان می دهد:

f L_t[f(t)](s)

شرایط

1 1/s
t 1/(s^2)
t^n (n!)/(s^(n+1)) n in Z>=0
t^a (Gamma(a+1))/(s^(a+1)) R[a]>-1
e^(at) 1/(s-a)
cos(omegat) s/(s^2+omega^2) omega in R
sin(omegat) a/(s^2+omega^2) s>|I[omega]|
cosh(omegat) s/(s^2-omega^2) s>|R[omega]|
sinh(omegat) a/(s^2-omega^2) s>|I[omega]|
e^(at)sin(bt) b/((s-a)^2+b^2) s>a+|I[b]|
e^(at)cos(bt) (s-a)/((s-a)^2+b^2) b in R
delta(t-c) e^(-cs)
H_c(t) {1/s  for c<=0; (e^(-cs))/s  for c>0
J_0(t) 1/(sqrt(s^2+1))
J_n(at) ((sqrt(s^2+a^2)-s)^n)/(a^nsqrt(s^2+a^2)) n in Z>=0

 در جدول بالا،  J_0(t) تابع بسل نوع اول (Bessel function of the first kind) مرتبه ی صفرام، delta(t) تابع دلتا (delta function) و H_c(t) تابع پله ی هوی ساید (Heaviside step function) هستند.

تبدیل لاپلاس خواص بسیار مهمی دارد. قضیه ی وجود تبدیل لاپلاس بیان می کند که اگر f(t) روی هر بازه ی متناهی در [0,infty) تکه ای پیوسته * باشد و برای همه ی t in [0,infty) در

 |f(t)|<=Me^(at)                 

صدق کند، آن گاه  L_t[f(t)](s) برای همه ی s>a موجود است. تبدیل لاپلاس یکتا (unique) است، به این معنی که با داشتن دو تابع  F_1(t) و  F_2(t) با تبدیل یکسان، داریم:

 L_t[F_1(t)](s)=L_t[F_2(t)](s)=f(s),        

آن گاه قضیه ی لرچ (Lerch's theorem) تایید می کند که انتگرال

 int_0^aN(t)dt=0           

برای همه ی a>0 برای یک تابع صفر (پوچ - null function) با معادله ی

 N(t)=F_1(t)-F_2(t).                    

صفر می شود. تبدیل لاپلاس خطی است، زیرا

int_0^infty[af(t)+bg(t)]e^(-st)dt   =   L_t[af(t)+bg(t)]         

aint_0^inftyfe^(-st)dt+bint_0^inftyge^(-st)dt   =                                       

aL_t[f(t)]+bL_t[g(t)].    =                                       

تبدیل لاپلاس کانولوشن (convolution) به صورت زیر تعریف می شود:

 L_t[f(t)*g(t)]=L_t[f(t)]L_t[g(t)] 
L_t^(-1)[FG]=L_t^(-1)[F]*L_t^(-1)[G].

حال مشتق گیری را در نظر می گیریم. فرض کنیم  f(t)،  n-1 بار در [0,infty) مشتق پذیر باشد. اگر  |f(t)|<=Me^(at)، آنگاه

 L_t[f^((n))(t)](s)=s^nL_t[f(t)]-s^(n-1)f(0)-s^(n-2)f^'(0)-...-f^((n-1))(0).         

این را میتوان به کمک انتگرال جزء به جزء آشکار ساخت:

lim_(a->infty)int_0^ae^(-st)f^'(t)dt   =   L_t[f^'(t)](s)         

lim_(a->infty){[e^(-st)f(t)]_0^a+sint_0^ae^(-st)f(t)dt}   =                              

lim_(a->infty)[e^(-sa)f(a)-f(0)+sint_0^ae^(-st)f(t)dt]   =                              

sL_t[f(t)]-f(0).  =                              

ادامه ی این روش به مشتقات مرتبه ی بالاتر نتیجه می دهد:

 L_t[f^('')(t)](s)=s^2L_t[f(t)](s)-sf(0)-f^'(0).            

ار این خاصیت تبدیل لاپلاس می توان در تبدیل معادلات دیفرانسیل به معادلاتی جبری استفاده کرد که به حساب هوی ساید (Heaviside calculus) معروف است. آنگاه با انجام تبدیل وارون می توان به پاسخ دست یافت. به عنوان مثال، بکار بردن تبدیل لاپلاس برای معادله ی دیفرانسیلی

 f^('')(t)+a_1f^'(t)+a_0f(t)=0            

خواهیم داشت:

 {s^2L_t[f(t)](s)-sf(0)-f^'(0)}+a_1{sL_t[f(t)](s)-f(0)}+a_0L_t[f(t)](s)=0         

 L_t[f(t)](s)(s^2+a_1s+a_0)-sf(0)-f^'(0)-a_1f(0)=0,        

که آخری را می توان به شکل زیر بازنویسی کرد:

 L_t[f(t)](s)=(sf(0)+f^'(0)+a_1f(0))/(s^2+a_1s+a_0).        

اگر تبدیل وارون لاپلاس را بتوان بر این معادله اعمال کرد، آن گاه معادله ی دیفرانسیل اصلی حل می شود.

تبدیل لاپلاس در چند خاصیت مهم صدق می کند. نمایی کردن (exponentiation) را در نظر بگیرید. اگر برای  (یعنی  تبدیل لاپلاس f باشد)، آن گاه برای s>a+alpha صحیح است. زیرا

int_0^inftyfe^(-(s-a)t)dt   =       F(s-a)           

int_0^infty[f(t)e^(at)]e^(-st)dt    =                              

L_t[e^(at)f(t)](s).   =                              

همچنین تبدیل لاپلاس خواص زیبایی را برای انتگرال های توابع دارد. اگر  f(t) تکه ای پیوسته (piecewise continuous) بوده و |f(t)|<=Me^(at)، در آن صورت

 L_t[int_0^tf(t^')dt^']=1/sL_t[f(t)](s).

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()

معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اعلام جزییات كامل تعداد و نحوه پاسخگویی به پرسش های نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا از شخصی سازی سوالات آزمون خبر داد.

دكتر طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جزییات سوالات نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا، گفت: آزمون دكترا در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه 25 فروردین ماه برگزار می‌شود؛ بنابراین، داوطلبان باید در هر دو نوبت حضور داشته باشند.

وی با بیان اینكه داوطلبان باید در آزمون نوبت صبح به سوالات استعداد تحصیلی و زبان پاسخ دهند، اظهار كرد: تعداد پرسش های استعداد تحصیلی، چهل سوال است كه داوطلبان باید در مدت 120 دقیقه به آن پاسخ دهند.

وی درباره نحوه پاسخگویی به پرسش های استعداد تحصیلی، اظهار كرد: داوطلبان باید دقت داشته باشند كه پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی به صورت كوتاه است و اگر بیش از یك پاسخ درست وجود داشته باشد، باید حرف E درج شود و در صورتی كه هیچ پاسخ درستی نداشت، باید حرف N را درج كرد.

طباطبایی با اشاره به پاسخگویی به صد سوال زبان در 120 دقیقه، گفت: نحوه پاسخگویی به سوالات زبان دو نوع است كه یك نوع به صورت پاسخ كوتاه و نوع دوم به صورت چند حرفی یا یك كلمه است كه باید هر حرف را در یك مربع درج كرد.

وی با اشاره به تعداد پرسش های اختصاصی و نحوه پاسخگویی به آن در آزمون دكترا، تصریح كرد: سوالات اختصاصی در كلیه گروه‌ها به استثنای گروه‌های ریاضی، آمار و فنی مهندسی كه به صورت دو نوع است، به صورت تستی و چهار جوابی است.

 شخصی سازی دفترچه آزمون دكترا

وی با بیان اینكه سوالات اختصاصی در رشته‌های مختلف متفاوت است از شخصی سازی آزمون سوالات دكترا، خبر داد و افزود: مشخصات داوطلبان در پاسخنامه و دفترچه سوالات درج شده است.

معاون سازمان سنجش با تأكید بر اینكه داوطلبان باید در آزمون‌های هر دو نوبت حضور داشته باشند، خاطرنشان كرد: در غیر این صورت، از داوطلبان گزینش اولیه انجام نمی‌شود.

برگزاری دومین آزمون دكترا در آذر ماه

وی با اشاره به برگزاری دومین آزمون دكترا در سال 90 گفت: دومین آزمون دكترا در آذر ماه برگزار می‌شود.

طباطبایی با تأكید بر اینكه حوزه امتحانی هر داوطلب بر پایه استان محل اقامت دایمی آن در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: داوطلبان باید توجه داشته باشند در طی شخصی سازی سوالات پاسخ‌های هر داوطلب در پاسخ‌نامه متفاوت است.

رقابت بیش از 130هزار داوطلب

آغاز توزیع كارت آزمون از یكشنبه

معاون سازمان سنجش با اشاره به رقابت 130 هزار و 980 داوطلب در نخستین آزمون نیمه متمركز دكترا از آغاز توزیع كارت آزمون از روز یكشنبه خبر داد.

وی با اشاره به آمار داوطلبان به تفكیك جنسیت، گفت: در این آزمون، 50 هزار و 911 داوطلب زن و 80 هزار و 69 داوطلب مرد در 107 كد رشته امتحانی در 9 گروه آزمایشی و در 32 شهرستان 25 فروردین ماه برگزار می‌شود.

استان‌ تهران بیشترین و استان‌ هرمزگان كمترین تعداد نام نویسی‌كنندگان در آزمون دكترا

طباطبایی با بیان اینكه بیشترین داوطلبان در روزهای 10،9 و 14 در آزمون نام نویسی كرده‌اند، افزود: در روزهای 4، 16 و17 بهمن ماه هم كمترین تعداد نام نویسی در این آزمون را شاهد بوده‌ایم.

وی با اشاره به آمار تفكیكی نام نویسی كنندگان آزمون دكترا تخصصی 1390 در استان‌های سی و یك گانه كشور، گفت: استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین شمار نام نویسی كنندگان و استان‌های هرمزگان، بوشهر، خراسان جنوبی و شمالی به ترتیب كمترین تعداد نام نویسی كنندگان در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

وی با بیان اینكه در این آزمون 49 هزار و 586 داوطلب زن، معادل حدود 38 درصد و حدود 61 درصد داوطلب مرد شركت كرده‌اند، خاطرنشان كرد: استان‌های تهران، اصفهان و فارس به ترتیب بیشترین تعداد نام نویسی كنندگان زن و استان‌های بوشهر، كهكیلویه و بویراحمد و هرمزگان به ترتیب كمترین تعداد ثبت نام كنندگان زن در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

معاون سازمان سنجش افزود: استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان به ترتیب بیشترین و استان‌های هرمزگان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی به ترتیب كمترین تعداد نام نویسی كنندگان مرد در آزمون نیمه متمركز دكترا تخصصی 1390 را دارا هستند.

 تأثیر 20 درصدی سوابق تحصیلی در نمره آزمون

معاون سازمان سنجش با بیان اینكه معدل كارشناسی و كارشناسی ارشد یا دكترای حرفه‌ای داوطلبان 20 درصد نمره آزمون كتبی را از آن خود خواهد کرد، تصریح كرد: این معدل به صورت تراز شده در نمره كل آزمون تأثیر داده خواهد شد.

وی درباره نحوه اعلام نتایج آزمون، اظهاركرد: پس از انجام كلیه مراحل آزمون، نتایج نهایی بر پایه اولویت انتخاب داوطلب، نمره ارسالی دانشگاه‌ها، ظرفیت‌های هر رشته و حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه پذیرنده از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

طباطبایی در پایان گفت: پذیرش نهایی بر پایه نمره ارسالی دانشگاه‌ها انجام خواهد گرفت و نمره اولیه داوطلب در پذیرش نهایی تأثیر نخواهد داشت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ژرفی
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic